Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Reuters: Irak Davayı Kazandı, Türkiye’ye Petrol İhracatını Durdurdu

Irak, Türkiye'ye karşı petrol tahkim davasını kazanmasının ardından ham petrol ihracatını durdurduğu açıklandı Detaylar haberde...
Reuters: Irak Davayı Kazandı, Türkiye’ye Petrol İhracatını Durdurdu
Son Güncelleme: 
Yorum

Irak ve Türkiye arasında uzun süredir devam eden petrol tahkim davasını Irak kazandığı açıklandı. Irak Petrol Bakanlığı yetkilileri Reuter’sa konuya yönelik konuştu.

Reuters’ta yer alan habere göre, Irak Petrol Bakanlığı yetkilileri Uluslararası Tahkim Mahkemesi’nin nihai kararının Perşembe günü verildiğini söyledi.

Yetkililer ayrıca davanın kazanılmasının ardından Irak Kürt Bölgesel Yönetimi’nden (IKBY) ve Kerkük’ten Türkiye’ye yapılan günlük 450 bin varil ham petrol ihracatının durdurulduğunu bildirdi.

İsmi açıklanmayan kaynak Türkiye’nin Irak’a tahkim kararına saygı duyacağını bildirdiğini kaydetti.

İkinci bir Petrol Bakanlığı yetkilisi ise şu açıklamada bulundu:

“Petrol bakanlığından bir heyet, tahkim kararına uygun olarak Irak’ın kuzey ham petrolünü ihraç edecek yeni mekanizma üzerinde anlaşmak üzere enerji yetkilileriyle görüşmek üzere yakında Türkiye’ye gidecek.”

Irak Petrol Bakanlığı’ndan gelen açıklamada Irak’ın Türkiye’nin Ceyhan limanı üzerinden petrol ihracatının devam etmesini sağlamanın yollarının ve devlete ait SOMO’nun petrol şirketleriyle olan yükümlülükleri ile ilgili makamlarla görüşüleceği belirtildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu