Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dönmez Duyurdu: Adana’da Toplam 10 Petrol Kuyusu Açılacak

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı, Adana’da petrol araştırma sahasını ziyaret etti. Açılan 2 kuyuya ek olarak 8 kuyu daha açılacağını duyurdu. Detaylar haberde;
Dönmez Duyurdu: Adana’da Toplam 10 Petrol Kuyusu Açılacak
HABER GİRİŞ

İki yıldır süren çalışmalar ardından geçtiğimiz günlerde Adana’nın Ceyhan ilçesine bağlı Soysalı Mahallesi’nde, Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı’na (TPAO) bağlı ‘Çukurova 1 ve Çukurova 2’ isimli araştırma sahasında petrol bulunduğu haberini Cumhurbaşkanı Erdoğan duyurmuştu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, bugün Adana’daki petrol sahalarını ziyaret etti. Üretim sahasında TPAO yetkililerinden bilgi alan Dönmez, gazetecilere açıklamalarda bulundu.

Bakan Dönmez, ilk sondaj çalışmalarının geçen yıl tamamladığını söyleyerek, bugüne kadar deneme ve test amaçlı üretimlerin sürdüğünü paylaştı.

Hedefte Toplam 10 Kuyu Var

Dönmez, sahadaki 2 kuyuda üretimin sürdüğünü, günlük ortalama 100 ila 120 varil petrol çıkarıldığını açıkladı. Yıl sonuna kadar bölgede 8 kuyu daha açmayı planladıklarını söyleyerek hedefte toplam 10 kuyu olduğunu aktardı.

Üretilebilir petrol rezervinin yaklaşık 7,5-8 milyon varil olduğunu ve toplamda 1 milyar dolarlık bir ekonomik büyüklük oluşturduğunu kaydetti.

GCM Yatırım Banner

Benzer şekilde Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan da geçen hafta kabine toplantısı sonunda yaptığı açıklamada, Adana’da bulunan yüksek kaliteli petrolün rezerv değerini 1 milyar dolar olarak hesapladıklarını ve 8 tane daha sondaj kuyusu açarak 10 kuyuda çalışmaları sürdürmek istediklerini ifade etmişti.

“Son Derece Ekonomik Bir Petrol Bulduk”

Araştırma sahaları hakkında bilgi paylaşan Dönmez, Çukurova-1 kuyusunun yaklaşık 430 metre, Çukurova-2’nin ise 358 metre civarında sığlıkta olduğunu söyledi.

Şimdiye kadar Türkiye’de bu derinlikle petrol çıkartılmış en sığ kuyu olduğunu açıkladı. Kuyunun bu özelliğiyle daha ekonomik olduğunu ifade ederek şöyle konuştu:

“Sığ kuyularda daha çabuk hedefe ulaşıyoruz, üretim maliyetleri ve yatırım maliyetleri oldukça düşük oluyor. Dolayısıyla burada son derece ekonomik bir petrol bulduğumuzu ifade edebilirim.”

“Cumhuriyetimizin 100. Yılında Gazımızı Milletimizle Buluşturacağız”

Dönmez, özellikle son dönemde TPAO’nun hem karada hem de denizde yoğun çaplı arama çalışmaları yürüttüğünün altını çizerek, Karadeniz’de 540 milyar metreküplük doğal gaz keşfini hatırlattı.

“İnşallah Cumhuriyetimizin 100. yılında gazımızı milletimizle buluşturacağız ama bu arada, karada da aslında keşiflerimiz var” diyen Bakan Dönmez, “az ya da çok” demeksizin enerjide dışa bağımlılığı azaltacak her bir varile ihtiyaç olduğunu vurguladı.

Birkaç yıl önce TPAO’nun günlük petrol üretiminin 37 bin varil olduğunu ancak bugün 60 bin varilin üstüne çıkıldığını ifade ederek; “Son 4-5 yılda ilave keşiflerle toplam rezervimize 70 milyon varillik bir miktarı daha eklemiş olduk” dedi.

“Ülkemiz maalesef enerjide dışa bağımlı” diyen Dönmez, petrolün yüzde 92’sinin, doğal gazın ise yüzde 99’unun ithal edildiğinin altını çizerek;

“Bugünlerde kamuoyunun sadece Türkiye’de değil dünyada herkesin fiyatlardan şikayetçi olduğu bir dönemde, bu tip keşifler yüreğimize su serpiyor. Yöre halkı bu işten oldukça mutlu. İnşallah buradaki aramalarımızı hızlandıracağız. Belki bu bölge ileride aynı Türkiye’de, Batman’da, Adıyaman’da olduğu gibi bir üretim merkezi haline dönüşmüş olacak” şeklinde konuştu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın