Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Bayram Tatili ve Asgari Ücret Açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan, Beştepe'de gerçekleştirilen Kabine toplantısı sonrası millete sesleniş konuşması gerçekleştirdi.
Cumhurbaşkanı Erdoğan’dan Bayram Tatili ve Asgari Ücret Açıklaması
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın başkanlık ettiği Kabine Toplantısı, bugün Beştepe’deki Cumhurbaşkanlığı Külliyesi’nde gerçekleştirildi. Saat 15:30’da başlayan toplantı yaklaşık 4 saat sürdü.

Kabine Toplantısı’nda görüşülen başlıca konular arasında, Temmuz ayında yapılması beklenen asgari ücret ara zammı, emekli ve memur maaşlarındaki artış yer alıyor.

Diğer yandan 9 Temmuz’dan itibaren başlayacak Kurban Bayramı tatilinin 9 güne uzatılması ihtimali ve Madrid’de yapılacak NATO Zirvesi görüşülen konular oldu.

Toplantının ardından Cumhurbaşkanı Erdoğan açıklamalarda bulundu.

Suriye’de Yeni Harekat Sinyali

Cumhurbaşkanı Erdoğan, konuşmasının başında Rusya ile Ukrayna arasındaki savaşa değinerek, kendi projesi bulunmayan ülkelerin çok zor olduğunun görüldüğünü söyledi.

GCM Yatırım Banner

Erdoğan açıklamasının devamında, “Bize yöneltilen tenkitler hatalarımızdan değil, Türkiye’nin kendi belirlediği istikamette yürümesinden kaynaklanıyor.” ifadelerini kullandı.

Suriye’de yeni harekatlara başlanacağının sinyalini veren Cumhurbaşkanı Erdoğan, bölgedeki güvenlik koridorunun eksiklerini tamamlamak için bunu yapacaklarını söyledi.

Marmaris’teki Orman Yangını

Cumhurbaşkanı Erdoğan, geçtiğimiz günlerde Muğla’nın Marmaris ilçesinde meydana gelen yangına dair konuştu. Erdoğan konuyla ilgili açıklamasında Marmaris’te yoğun bir ağaçlandırma çalışması yapılacağını belirterek, yanan 5 bin 142 hektar alanda fidan dikileceğini söyledi.

Yaşanan yangında ölüm ve yaralanma olmamasının teselli kaynağı olduğunu belirten Erdoğan, bölgede yaşanan telefatı gidermenin yollarını arayacaklarını ifade etti.

NATO Zirvesi Açıklaması

Cumhurbaşkanı Erdoğan, yarın İspanya’nın başkenti Madrid’de düzenlenecek olan NATO Zirvesi’ne dair çarpıcı ifadeler kullandı.

Türkiye’nin menfaatleri için gereken neyse yapacaklarını belirten Cumhurbaşkanı Erdoğan, “PKK, YPG, FETÖ gibi konularda sergilenen riyakarlıkları muhataplarımızın yüzüne belgeleri, bilgileri ile ifade edeceğiz.” açıklamasını yaptı.

Türkiye’nin Enerji Yatırımları

Rusya ile Ukrayna arasındaki savaş nedeniyle küresel krizin boyutuna dikkat çeken Erdoğan, Türkiye’nin sınırlı kaynaklarını en verimli şekilde kullandığını, yerli ve yenilenebilir enerji sistemlerine ciddi yatırımlar yaptığını söyledi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan sözlerinin devamında, “Karadeniz gazının ülkemiz için bir umut ve moral kaynağı olduğunu belirterek, 4 sondaj ve 2 sismik arama gemisiyle arama faaliyetlerimizi kesintisiz aramaya kararlıyız. Yerin altında ne varsa azlığına, çokluğuna bakmadan milletimizin emrine vermeyi hedefliyoruz.” diye konuştu.

Adana’da yapılan petrol arama çalışmalarını hatırlatan Erdoğan, iki kuyuda  yüksek kaliteli petrol bulunduğunu ve rezerv değerini 1 milyar dolar olarak hesapladıklarını söyledi.

‘Enflasyon Makul Seviyeye İnecek’

Cumhurbaşkanı Erdoğan, son dönemdeki artan enflasyon rakamları ile ilgili açıklamalarda bulundu.

Küresel ekonomideki dalgalanmanın etkisini sürdürdüğünün altını çizen Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Yatırım, istihdam, üretim, cari fazla üzerine kurulu ekonomi programımızı uygulamayı sürdürüyoruz, sürdüreceğiz.” ifadelerini kullandı.

“Kur dalgalanması, enflasyonda yaşanan ciddi yükseliş hepimizin canını sıkmıştır.” ifadeleri ile açıklamalarını sürdüren Erdoğan, enflasyon yükünün bir müddet daha çekileceğini söyledi.

Erdoğan açıklamasının devamında, “Milletimizden biraz daha sabır bekliyoruz. İnşallah 2023’ün Şubat ve Mart aylarından itibaren enflasyonu makul ve daha aşağı indireceğimiz seviyeye çekmiş olacağız. Bu noktaya indirecekten sonra işimiz daha kolaydır.” ifadelerini kullandı.

Asgari Ücret Açıklaması

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan, milyonlarca çalışanın beklediği asgari ücret ara zammına dair açıklamalarda bulundu.

Asgari ücretin yeniden değerlendirilmesini istediğini aktaran Cumhurbaşkanı Erdoğan, “Bakanlığımız belli sayıya göre işçi çalıştıran işletmeleri gözeten şekilde bir düzenleme yapacaktır. İnşallah en kısa sürede müjdeli bir haberi paylaşmak istiyoruz.” açıklamasında bulundu.

Erdoğan kamu çalışanlarına ve emeklilere haklarını zaten verdiklerini sözlerine ekledi. Enflasyon oranı kaç olursa olsun çalışanların ve emeklilerin hayat pahalılığı altında ezilmesini müsaade etmeyeceklerini belirterek, Temmuz ayı memur maaşlarının 8 Temmuz’da zamlı olarak ödeneceğini söyledi.

Kurban Bayramı’nda Tatil Kaç Gün Olacak?

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın ulusa sesleniş konuşmasında milyonlarca vatandaşın beklediği Kurban Bayramı tatilinin kaç gün olacağı da yanıt buldu.

Erdoğan bayram tatilinin 9 gün olacağını belirterek, “Kurban bayramı tatilini takip eden günler ile 15 Temmuz’u takip eden Çarşamba ve Perşembe günleri idari izin sayılacak.” açıklamasında bulundu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın