Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dönmez Bor Stratejisindeki Değişikliğin Arka Planını Açıkladı

Bor rezervleri için alınan stratejik kararların değiştirildiğini söyleyen Bakan Dönmez, yeni stratejideki amaçtan söz etti.
Dönmez Bor Stratejisindeki Değişikliğin Arka Planını Açıkladı
HABER GİRİŞ

Seçimde son dönemece girilmesinin ardından iktidar partisinin milletvekilli adayı olan bakanlardan gün içerisinde birden çok açıklama gelmeye devam ediyor. Sabah saatlerinde seçim güvenliği için yürütülen teknik çalışmalar hakkında bilgi veren Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Fatih Dönmez, milletvekili adayı olduğu Eskişehir’de gazetecilerle yaptığı görüşmede bor madenleriyle ilgili açıklamalarda bulundu.

Türkiye’nin bor madenleri meselesinde strateji değiştirdiğini açıklayan Dönmez, cevher satışının sınırlandırıldığını açıkladı.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı, bor zengini olan Türkiye’nin dünya genelinde yüzde 72’lik oranla en fazla maden rezervine sahip olduğunu hatırlatarak, şubat ayında Eskişehir’de açılan bor karbür fabrikasına atıf yaptı.

“Burada yılda bin ton üretim yapılacak” diyerek, katma değerli ürün satışına geçildiğini ve Türkiye ekonomisinin elde edeceği kârı daha çok yükselteceğini şu sözlerle paylaştı:

“Biz boru ham madde olarak yani cevher olarak satarsak tonu 150 dolar işlediğimizde bir miktar rafine ettiğimizde bin 500 dolara çıkıyor. Biz Çin’den, diğer ülkelerden işleniş bor karbürü alıyorduk. Bor karbürü savunma sanayisinde mukavemeti yüksek hafif yoğunluğu düşük bir ürün, orada çok kullanılıyor. Tonuna o zaman 35 bin dolar veriyorduk yani bin dolara sattığımızın adam işliyor yeni bir ürün haline getiriyordu 35 katına bize geri satıyordu, şimdi bunu tersine çevirdik.” (AA)

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.