Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Doların Gerçek Değeri 50 Yılda Yüzde 80’den Fazla Azaldı

Yapılan uzun vadeli bir araştırma, ABD dolarının gerçek değerinin yıllar içerisinde büyük kayıp yaşadığını gösteriyor. Bunun sebebi ise sınırsız para basımı.
Doların Gerçek Değeri 50 Yılda Yüzde 80’den Fazla Azaldı
HABER GİRİŞ

ABD dolarının değeri son yıllarda büyük düşüş yaşadı ve güvenli liman olarak uzun vadeli değerlendirilebilmesi konusunda soru işaretleri yaratıyor.

Finbold tarafından yapılan araştırmalara göre ABD doları son 50 yılda altı kat değer kaybetti. 1972’de bir doların değeri 1 dolardı, ancak 2022’de bir doların değeri yüzde 86’lık düşüşle 0.14 dolara geriledi.

Dolar amortisman verileri, Amerika Birleşik Devletleri Çalışma Bakanlığı tarafından sağlanan istatistiklerden ve araştırmacılar derleniyor.

Dolar 50 yıllık değer kaybı
Kaynak: Finbold

Amortisman doların satın alma gücünü doğrudan düşüren bir etkendir. Bu nedenle, 1972’de 1 dolar bugün 6.99 dolar değerindedir. 1 dolar zaman içinde 6.99 dolara eşit olduğunda değer kaybı yaşanıyor. Bu bir doları alım gücünün azaldığı anlamına geliyor.

ABD’de mevcut enflasyon yüzde 7.9 ile 198’den bu yana en yüksek seviyeye ulaşmış durumda. 1972’den bu yana, ekonomi 2008 küresel krizi ve devam eden Covid-19 pandemisinin etkileri gibi şiddetli sarsıntıları atlatmış olsa da, ABD’de enflasyon yükselmeye devam ediyor.

GCM Yatırım Banner

Para Basımı Doların Değerini Düşürdü

Para Basımı Doların Değerini Düşürdü

Doların değeri hükümetin sürekli para basmasının bir sonucu olarak düştü ve büyük merkez bankaları pandemi ortasında ekonomiye 9 trilyon dolar enjekte etti. Yükselen enflasyon doların satın alma gücünü olumsuz etkiliyor. Hükümetlerin daha fazla para basımına yönelmesi ise amortismanı ortaya çıkarıyor.

FED’in ekonomik krizi önlemeye yönelik eylemleri de doların değer kaybetmesinde önemli bir rol oynadı. Kongre’nin şirketlere ve insanlara ayakta kalmalarına yardımcı olmak için teşvik paketlerini yürürlüğe koymasının bir sonucu olarak enflasyondaki yükseliş hızlandı.

Doların Alternatifleri Altın ve Bitcoin

Doların Alternatifleri Altın ve Bitcoin

Doların değeri düşmeye devam ettikçe, güvenli liman para birimi olarak duruşunun olumsuz etkilenebileceği belirtiliyor. Altının ekonomik krizler sırasında geleneksel olarak güvenli liman işlevi gördüğü göz önüne alındığında, yatırımcıların bu emtiaya olan ilgisi artıyor.

Altındaki yatırımcılar, para biriminin beklenenden daha hızlı düşmesi ve hiperenflasyona yol açması durumunda kar edebilirler. Ancak bazı analistler altının önümüzdeki birkaç ay içinde 200 dolar gibi dar bir aralıkta işlem göreceğini düşünüyor.

Son olarak, Bitcoin gibi kripto para birimlerinin ortaya çıkması kurumsal yatırımcıların ilgisini çekiyor. Doların düşen değeri, yatırımcıların sınırlı arzı nedeniyle genellikle dijital altın olarak adlandırılan kripto paralara yönelmesinin temel nedenleri arasında gösteriliyor.

Bitcoin’in enflasyonuna yönelik veriler, kripto para biriminin dolara karşı 5 kat daha iyi koruma sağladığını gösteriyor. Bu BTC’yi enflasyona karşı potansiyel bir savunma olarak konumlandırıyor.

FED bu yıl artan fiyatlarla mücadele etmek için 2018’den bu yana ilk faiz artırımı gerçekleştirdi. Bu yatırımcıların kripto paralardan uzaklaşarak, geleneksel birikim hesaplarına yönelmesine neden olabilir.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.