Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dolar Yükselir mi? 2024 Yılında Ne Kadar Olacak?

Faiz, enflasyon ve dolar kuruna dair beklentilerini açıklayan Yatırım Finansman, 2024 hedefleriyle dikkat çekti. İşte o veriler...
Dolar Yükselir mi? 2024 Yılında Ne Kadar Olacak?
HABER GİRİŞ

Yatırım Finansman bugün 2024 yılına dair beklentilerini gösteren strateji raporunu yayımladı. Borsa için yüzde 47 yükseliş potansiyeli gören kurum, BIST 100 endeksi için yıl sonu hedefini 11.400 puan olarak açıkladı. Model portföyünde ise bazı değişiklikler yaptı.

Genel ekonomiye dair değerlendirmede de bulunan kurum, bu yılın birinci ve ikinci yarısında hem küresel hem de yurtiçi piyasalar tarafında iki farklı senaryo olabileceği belirtildi. Küresel olarak bakıldığında yılın ilk yarısının yavaşlamanın ve enflasyonda katılık riskinin ön planda olacağı, ikinci yarıda ise faiz indirimlerinin başlamasıyla birlikte risk iştahında artış olabileceği aktarıldı.

Türkiye’de dezenflasyon süreci başlayana kadar belirsizliklerin ön planda kalmaya devam edeceği, ekonomi yönetiminin mevcut duruşunu sabır ve kararlılıkla sürdürmesi halinde ise dipten dönüş hikayesinin başlayacağı belirtildi.

Yatırım Finansman Beklentileri
Kaynak: Yatırım Finansman

Yatırım Finansman Türkiye ekonomisinin 2024 yılında yüzde 3,5 oranında büyüyeceğini öngörüyor. Cari açığın gayri safi yurt içi hasılaya oranının yüzde 4,6’dan yüzde 3,2’ye inmesi, bütçe açığının gayri safi yurt içi hasılaya oranının ise yüzde 3,2’den yüzde 4,5’e çıkması bekleniyor.

Enflasyonun bu yıl sonunda yüzde 42,2’ye inmesi ve yılın genelinde yüzde 54,3 olması tahmin ediliyor. Mayıs ayında ise yüzde 70 ile zirveyi göreceği düşünülüyor.

GCM Yatırım Banner

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) faiz beklentisine dair “TCMB’nin politika faizini 3Ç ya da 4Ç’ye kadar yüzde 45 seviyesinde korumasını dolayısıyla da yılın tamamına yakınında beklenen enflasyona göre pozitif reel getirinin korunmasını bekliyoruz.” ifadesine yer verildi. Şu an yüzde 42,50 olan politika faizinin, 2024 sonunda yüzde 35’e ineceği düşünülüyor.

Döviz kurları için de tahminlerini paylaşan kurum Dolar/TL içi yıl sonu beklentisini yüzde 27 yükseliş öngörüsüyle 37,28 olarak açıklandı. 2024 yılında ortalama olarak 33,34 lira olması ve bunun 2023 ortalamasına göre yüzde 41 daha yükseğini işaret ettiği belirtildi.

Dolar kuru bugün 29,9768 ile tüm zamanların en yüksek seviyesine çıktı. Saat 15.50 itibarıyla ise 29,96’dan işlem görüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.