Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bu Hisse 623 TL Hedef Fiyatla Model Portföye Girdi

Model portföyde değişiklik yapan Yatırım Finansman, perakende, demir-çelik, ulaşım, otomotiv ve banka hisselerinden ekleme yaptı.
Bu Hisse 623 TL Hedef Fiyatla Model Portföye Girdi
HABER GİRİŞ

Yatırım Finansman 2024 Ekonomik Görünüm ve Hisse Stratejisi Raporu’nu yayımladı. Sıkı para politikasının yakın vade için şirket karları üzerinde baskı yaratmaya devam ettiği belirtildi. Öte yandan olumlu bakmalarını sağlayan faktörlerin daha baskın olduğu söylendi.

Bunlar ise ülke risk primindeki iyileşme ve düşen uzun vadeli faizler, dezenflasyon sürecinin başlaması ile birlikte hisse senedi ve TL tahvillerin değerinin birlikte yükselebileceğine yönelik beklenti, yurt içi yerleşiklerin hisse sahipliğinin halen çok düşük olması ve neredeyse tarihi düşük yabancı sahipliği, düşük hane halkı borcuna sahip dirençli hanehalkı profilinin, iç talepte keskin bir daralma riskini azaltıyor oluşu, 2Y’24’ten itibaren küresel toparlanma teması ile birlikte ihracat ve emtia fiyatlarında artış beklentisi olarak sıralandı.

Kurum BIST 100 endeksi için 2024 yılı sonu hedefini yüzde 47 artırarak 11.400’e çıkardı. Endeks, saat 14.00’e yaklaşırken yüzde 0,56 artışla 7.780 puandan işlem görüyor. Ekim ayının başında 8.562 ile rekor kırmıştı.

Model Portföyde Değişiklik Yapıldı

Model Portföyde Değişiklik Yapıldı
Kaynak: Yatırım Finansman

Yatırım Finansman araştırma kapsamına 3 yeni şirketi ekledi. Bunlar Turcas Petrol (TRCAS), Aydem Yenilenebilir Enerji (AYDEM) ve Sun Tekstil (SUNTK) olarak sıralandı.

TRCAS’ın enerji ve perakende sektörlerine çok düşük çarpanlar ile yatırım fırsatı sunduğu, AYDEM’in tamamı yenilenebilir en büyük enerji üretim portföyüne sahip olması nedeniyle yüksek faaliyet kar artışı potansiyeli taşıdığı ve SUNTK’nın ise Türkiye’nin AB pazarına coğrafi yakınlığından yararlanan ve yüksek katma değerli kumaş işini genişleterek büyüyen lider moda tedarikçisi olduğu belirtildi.

GCM Yatırım Banner

Kurum model portföyüne Tofaş Oto (TOASO), Enka İnşaat (ENKAI), TAV Havalimanları (TAVHL), Vakıfbank (VAKBN), Migros (MGROS) ve Ereğli’yi (EREGL) ekledi.

Buna karşın Koç Holding (KCHOL) ve Kardemir D’yi (KRDMD) model portföyünden çıkardı. Geçen yıl model portföyün yüzde 101 getiri sağladığı belirtildi.

Listenin güncel hali ise şu şekilde; EREGL, TAVHL, MGROS, VAKBN, TOASO, ENKAI, RYGYO, YKBNK, EKGYO, SAHOL, TCELL, TTKOM, PGSUS ve PETKM olarak sıralanıyor.

Listeye yeni girenlerden EREGL 65,00, TAVHL 245,00, MGROS 623,00, VAKBN 21,00, TOASO 325,00 ve ENKAI 52,50 TL hedef fiyatla listeye eklendi.

Analistlerin defansif sektörler arasında gördüğü perakende ticaretten listeye giren MGROS hissesi yıllık bazda yüzde 170 oranında prim yaptı. An itibarıyla 358,5 liradan işlem görüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.