Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Citi’den Kritik Dolar/TL, Enflasyon ve Büyüme Beklentisi

ABD merkezli banka olan Citi, Türkiye ekonomisine yönelik kapsamlı raporunu paylaştı. Büyümenin düşeceğini tahmin eden Citi, dolar/TL için de önemli seviyeler açıkladı.
Citi’den Kritik Dolar/TL, Enflasyon ve Büyüme Beklentisi
HABER GİRİŞ

Amerika Birleşik Devletleri merkezli banka olan Citi, Türkiye için 1 Aralık’ta paylaştığı raporda büyüme beklentisini paylaştı. Türkiye’nin 2023’te tahminlere kıyasla büyüme konusunda daha güçlü bir performans sergilediğini, fakat 2024’te durumun daha farklı olmasını beklediklerini belirtti.

Daha sıkı finansal şartlara dikkat çeken Citi, gayrisafi yurt içi hasıla (GSYH) büyümesinin yavaşlayacağını düşünüyor. 2023 için yüzde 4,2 olması beklenen büyüme oranının gelecek yıl yüzde 0,4 yavaşlayarak yüzde 3,8 olması, 2025’te ise yüzde 3,5 olması bekleniyor.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Temmuz, Ağustos ve Eylül aylarını kapsayan dönemin büyüme verilerini paylaşmıştı. Türkiye ekonomisi, yılın ikinci çeyreğinde geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 3,8, üçüncü çeyrekte ise yüzde 5,9 büyüdü.

Citi, dolar/TL, enflasyon ve işsizlikle ilgili tahminlerini de paylaştı. Tüketici fiyat endeksinin (TÜFE) 2023’te yüzde 12,4, 2025’te yüzde 12,1 olması bekleniyor.

Dolar/TL’nin 2024’te ortalama 35,93, 2025’te ise 41,59 olacağı düşünülüyor. 2023 için beklenti ise 25,99 seviyesi.

GCM Yatırım Banner

Kritik Değerlendirme

Citi, seçimlerden sonra yetkililerin normalleşme/sıkılaşma sürecine devam edip etmeyeceğinin ya da alışılmışın dışında politikalara dönüp dönülmeyeceğinin yatırımcı duyarlılığının şekillenmesinde önemli rol oynayacağı paylaşıldı.

Orta Doğu’daki çatışmalar ve ekonomik faaliyetlerde öngörülen keskin düşüşün zaten zorlu olan ekonomik görünümü daha da karmaşık hale getirebileceğin ifade edildi.

Banka, yabancı yatırımcıların Türk varlıklarına olan düşük maruziyetine rağmen, belirtilen zorlu arka planın, düşük makroekonomik görünürlüğün ve büyük dış finansman gereksinimlerinin para birimi ve tahviller için zorlu bir görünüme işaret ettiği vurgulandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın