Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dolar/TL Açıklanan Büyüme Verileriyle 5.80 Seviyelerine Geriledi!

Güne 5.83 seviyelerinde başlayan dolar/TL, Türkiye ekonomisi büyüme verilerinin açıklanmasıyla düşüşe geçti.
Dolar/TL Açıklanan Büyüme Verileriyle 5.80 Seviyelerine Geriledi!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye ekonomisinin 2019’un ikinci çeyreğine ilişkin büyüme verileri bilindiği gibi bu sabah TÜİK tarafından açıklandı. Söz konusu veriler ekonominin yıllık bazda %1.5 daraldığını söylerken, GSYH’nin ise önceki çeyreğe göre %1.2 arttığı ortaya çıkmıştı.

Haftanın ilk gününe 5.83 seviyelerinde başlayan dolar/TL, açıklanan büyüme verilerinden etkilendi ve 5.80 seviyelerine doğru sert bir düşüş kaydetti. %0.5 azalarak 5.8001’e kadar geriledi.

TSİ 10:35’te 5.8030’dan alıcı bulan dolar/TL’deki bu durum, Türkiye ekonomisinin beklenenden daha az daralmasından hemen sonra gelişti.

Türkiye Ekonomisi Beklenenden Daha Az DaraldıKur, geçtiğimiz hafta Asya piyasalarında 6.39 seviyelerini dahi test etmiş, dolar/TL’de %1,13 değer artışı görülmüştü. Böylelikle geride bıraktığımız hafta genelinde 5.80 üzerinde seyretti.

TL bugün gelişen ülke para birimleri arasında dolara karşı en fazla değer kazanan para birimi konumuna geçti. Kur, ABD’nin 110 milyar dolarlık Çin ürününe getirdiği ek gümrük tarifesinden de etkilendi.

Uzmanlara göre kurda 5.75 seviyesine kadar olası bir çekilme düzeltme hareketi olarak görülmeli, bunun yanında 5.85 seviyesi ise öneme işaret ediyor.

5.85 Seviyesi Öneme İşaret EdiyorDiğer taraftan Merkez Bankası’nın bu ay içinde gerçekleştireceği toplantının öncesinde nasıl bir performans sergileyeceğinin merak konusu olduğu dolar/TL’de bu sıralar genel olarak bir dengelenme durumu hakimdi. Yarın açıklanacak enflasyon verileri ve diğer gün açıklanacak ihracat verileri piyasaların odak noktası konumunda.

GCM Yatırım Banner

ABD Ticaret Bakanı Wilbur Ross’un bu hafta Türkiye’yi ziyaret etmesi bekleniyor. Ross, bu ziyaretinde iş dünyasının önemli isimleriyle bir araya gelecek. Bununla birlikte 100 milyar dolarlık ticaret hacmi hedefine ulaşma konusunda neler yapılması gerektiğini ele alacak.

Bugün ABD piyasalarının kapalı olması sebebiyle bankacılar işlem hacimlerinde bir miktar azalış öngörüyorlar. Eylül ayında piyasaların veri akışıyla dalgalanacağı göz önünde bulundurulduğunda, önümüzdeki günlerde diğer önemli gelişmeler kendini gösterecek. Bu hafta genelinde ise ABD ve Çin arasındaki ticaret geriliminin durumu ve Arjantin’de sermaye kontrollerinin başlaması izlenecek.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.