Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dolar/TL 2022’nin İlk FED Kararı Öncesinde Sakinliğini Koruyor

Ocak ayında 13 lira etrafına tutunan dolar, bugünkü kritik FED kararı öncesinde 13,44 – 13,53 lira ile dar bir aralıkta fiyatlanıyor. İşte detaylar;
Dolar/TL 2022’nin İlk FED Kararı Öncesinde Sakinliğini Koruyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Aralık ayında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) kararı sonrasında 18,40 TL’ye kadar çıkan dolar kuru, burada kur korumalı mevduat uygulamasıyla 10 liraya kadar geriledi. Ocak ayının ilk haftasından bu yana ise 13 lira etrafında istikrar kazandı.

Bugünkü seansa 13,47 ile başlayan Dolar/TL, hafif artıda 13,44 – 13,53 TL aralığında fiyatlandı. Dolar aylık yüzde 17’ye, yıllık olarak ise yüzde 84’e yakın fiyatlandı.

TCMB, yıl sonu dolar tahminini 16,13 olarak belirtirken piyasalar yön için bu akşamki FED kararına odaklandı.
Dolar/TL Fed Öncesi Sakin
KAYNAK: Piyasa.paratic.com

2022’nin ilk kararını açıklayacak olan ABD Merkez Bankası’nın (FED) bu toplantıda Aralık’ta olduğu gibi politika faizini yüzde 0,25’te sabit bırakması bekleniyor.

Uzmanların beklentileri FED’in yılın ilk artırımını Mart’ta yapacağı yönünde yoğunlaşırken ABD Merkez Bankası Başkanı Jerome Powell’ın açıklamaları önem taşıyor. Akşam 22.00’da açıklanacak kararın ardından açıklama yapacak Powell’ın daha şahin duruş sergilemesinin doları destekleyeceği düşünülüyor.

Örneğin Danske Bank uzmanları FED’in politika faiz oranlarını değiştirmemesini ancak Mart artırımı sinyallerini güçlendirmesini bekliyor. UOB uzmanları da FED’in Mart 2022’de tamamlanması beklenen sıkılaştırmayı hızlandıracağını öngördü.

GCM Yatırım Banner

UOB uzmanları da FED’in Mart 2022’de tamamlanması beklenen sıkılaştırmayı hızlandıracağını öngördü. İlk artırım için Haziran’a işaret eden UOB, bunu Eylül ve Aralık artırımlarının izleyeceğini tahmin etti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın