Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dolar Endeksinde Düşüş Sürüyor: ABD Enflasyonu Sonrası 7 Ayın Dibinde

ABD’de açıklanan son enflasyon verisi, küresel piyasalar üzerinde etkili oluyor. Dolar endeksinde kayıplar arttı. Son durum haberde...
Dolar Endeksinde Düşüş Sürüyor: ABD Enflasyonu Sonrası 7 Ayın Dibinde
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Dün piyasaların yönü için belirleyici olacak en önemli verilerden birisi açıklandı. ABD’de açıklanan Aralık ayı enflasyon verileri, geçen yılın Haziran’dan bu yana görülen düşüşlerin devam ettiğini ortaya koydu. Enflasyon yıllık bazda yüzde 6,5 olarak açıklandı ve beklentiyi karşıladı.

Düşen enflasyon ABD Dolar Endeksi’nde aşağı yönlü hareket destekliyor. Son veriler itibarıyla endeks 102 puana kadar geriledi ve geride kalan yedi ayın en düşük seviyesi görüldü.

Gerileyen enflasyon ve dolar, Federal Rezerv’in 2022’deki agresif faiz artırımlarının sonucu olarak gerçekleşti. Bu durum gelecek dönemde FED’in faizde daha ılımlı hareket edeceğine dair beklentileri artırıyor.

ABD merkez bankasının 1980’lerden bu yana en hızlı para politikası sıkılaştırma döngüsü talebi azalttığı ve tedarik zincirlerindeki darboğazları hafiflettiği için fiyat baskıları azalıyor.

DXY günlük grafik
Kaynak: TradingView

BMO Capital Markets kıdemli ekonomisti Sal Guatieri, “Üç aylık nispeten daha düşük çekirdek enflasyon rakamları, FED’i 1 Şubat’ta sıkılaştırma hızını daha da yavaşlatmaya teşvik edebilecek bir trend oluşturmaya başlıyor” değerlendirmesinde bulundu.

GCM Yatırım Banner

FED yetkilileri, fiyat baskılarının gevşemesinin faiz artırımlarında olası bir yavaşlamanın önünü açmasının rahatlığını dile getirse de, merkez bankasının hedef oranının hala yüzde 5’in üzerine çıkabileceğinin sinyalini verdiler.

TÜFE raporunun ardından dolar, euro karşısında yüzde 1’e kadar düştü ve 21 Nisan’dan bu yana ortak para birimine karşı en zayıf seviyesini gördü. Euro, Avrupa Merkez Bankası yetkililerinin şahin mesajlarıyla desteklendi ve ek oran artışı çağrıları kendisini gösterdi.

ING’nin Londra’daki küresel piyasalar başkanı Chris Turner, “Beklentimiz, ECB’den 125 baz puanlık bir faiz artırımı daha ve 2024’e kadar orada kalması yönünde. FED politikasına karşı ECB politikasına ilişkin temel görüşlerimiz, yıl boyunca daha güçlü bir euro-dolar olacaktır.” açıklamasında bulundu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın