Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dolar Endeksi, FED’in Faizleri Uzun Süre Yüksek Tutmasını Fiyatlıyor

ABD Dolar Endeksi, Federal Rezerv’in faiz indirimlerine uzun süre sonra başlayacağı beklentisiyle gücünü koruyor. Detaylar haberde...
Dolar Endeksi, FED’in Faizleri Uzun Süre Yüksek Tutmasını Fiyatlıyor
HABER GİRİŞ

ABD Dolar Endeksi, yatırımcıların FED’in faiz oranlarını düşürmeden önce daha uzun süre bekleyeceğine dair sinyal olarak gelen ekonomik veriler sonrasında gücünü koruyor. DXY önceki iki gün sert düşüşlere tanık olmuştu.

Dolar endeksi an itibarıyla 104,3 puan seviyesinde tutunuyor. EUR/USD paritesi ise 1,083 puan seviyesinde bulunuyor.

Dolar, beklenenden iyi gelen perakende satış rakamlarından ve enflasyonun soğuduğuna dair daha fazla işaretten destek alarak, FED’e faiz oranlarını düşürmeden önce daha fazla zaman tanıyacak olan ekonomik ‘yumuşak iniş’ söylemini besledi.

ABD’de açıklanan son rakamlara göre Ekim’de enflasyon yıllık bazda yüzde 3,2 olarak gerçekleşti. Aylık bazda enflasyonda artış gerçekleşmedi.

DXY 4 saatlik grafik
Kaynak: TradingView

Convera’nın kıdemli kurumsal döviz satıcısı James Kniveton değerlendirmesinde, “Enflasyon düşerken ekonomi sağlam kalıyor ve bu da FED’in isterse faiz oranlarını artırmasına bile olanak tanıyabilir” ifadelerini kullandı.

GCM Yatırım Banner

APAC’ın Yasal ve Genel Yatırım Yönetimi yatırım stratejisti Ben Bennett, görünüm konusunda daha temkinli davrandı. Yumuşak inişe giden dar bir yol olduğunu belirtti.

Bennett “Önümüzdeki haftalarda FED’in yeniden faiz artırımına gitmesi gerektiğini veya büyümenin devam ettiğini ve resesyonun daha olası olduğunu gösteren daha fazla veriyi kolaylıkla elde edebiliriz.” açıklamasını yaptı.

Dolar endeksi Eylül 2022’de, FED’in faiz politikasına geçmesi ile beraber 114 puan seviyesine çıkmış ve son yılların en yükseğini görmüştü. Devam eden süreçte faiz oranlarında zirveye yakın olmasını fiyatlayan dolar kayıplarını artırdı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.