Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dolar Endeksi Ekonomik Verilerin Etkisiyle 7 Haftanın En Yükseğinde

Dolar endeksi, enflasyondaki yükseklik ve FED’in faizde agresifleşeceği beklentileri ile yükselişini sürdürüyor.
Dolar Endeksi Ekonomik Verilerin Etkisiyle 7 Haftanın En Yükseğinde
Son Güncelleme: 
Yorum

Yatırımcılar ABD’de güçlü ekonomik veriler ve FED’in faiz oranlarını daha uzun süre yüksek tutmasını beklerken, dolar endeksi son günlerdeki yükselişini sürdürüyor. Dolar endeksi 105.1 seviyesine çıkarak yedi haftanın en yükseğine ulaştı.

Güçlü ABD istihdam verileri ve Federal Rezerv yetkililerinin bu ay enflasyonla mücadelede gerekirse daha yüksek oranlara açık olma söylemleri, doların yıldan bugüne kayıplarını silmesine neden oldu.

Monex FX başkanı Simon Harvey, “Bu haftaki veriler ABD ekonomisindeki gücü ve bunun altında yatan enflasyon faktörlerini vurgulamaya devam ederken, doların art arda dördüncü haftasını kazanması, dönüşün ne kadar ileri gittiğini gösteriyor” değerlendirmesini yaptı.

DXY saatlik grafik
Kaynak: TradingView

Harvey, piyasaların muhtemelen FED’in daha faiz artışı yapmasını yeniden fiyatlaması için Şubat ayı verilerini izlemeye devam edeceğini sözlerine ekledi. Yatırımcılar, ABD faiz oranlarının Temmuz ayında yüzde 5,35 ile zirve yapmasını ve bu yıl derin bir faiz indirimi beklentisini geride bırakarak yıl sonuna kadar yüzde 5’in üzerinde kalmasını bekliyor.

Harvey, doların sağlamlığını koruması ve büyük döviz çiftlerinde küçük hareketlere büyük ölçüde yol açan ivme ile piyasalarda bekle ve gör modeli içinde olduklarını söyledi. Euro, dolar karşısında yüzde 0,1 düşüşle 1,054 dolara geriledi. Sterlin ise dolar karşısında yüzde 0,27 düşüşle 1,195 dolara geriledi.

Bugün dolar endeksinde etkili olacak bir diğer veri ise Çekirdek PCE (Kişisel Tüketim Giderleri) Fiyat Endeksi oldu. Harcamalar önceki aya göre yüzde 0,6 arttı. Yıllık bazda da beklenti aşıldı ve yüzde 4,7 olarak gerçekleşti.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%