Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dolar Endeksi Daha Fazla Faiz Beklentisiyle Altı Haftanın Zirvesinde

ABD’den gelen veriler FED’in daha fazla faiz artırımı yapacağına dair beklentileri artırdı. Bu durum dolar endeksini yukarı itiyor.
Dolar Endeksi Daha Fazla Faiz Beklentisiyle Altı Haftanın Zirvesinde
Yorum

ABD’den gelen güçlü ekonomik verilerin piyasada daha fazla faiz artırımına gidileceğine dair beklentileri artırmasıyla dolar, haftanın son işlem gününde diğer para birimleri karşısında yükseliyor. Dolar endeksi 104,5 puan seviyesine çıkarak son altı haftanın zirvesini gördü.

Yükseliş dün açıklanan işsizlik maaşı için yeni başvuruda bulunan Amerikalıların sayısında beklenti üstü düşüş ve aylık üretici enflasyonunun Ocak ayında yedi ayın en hızlı artışı sonrası gerçekleşiyor.

ABD’de üretici enflasyonu Ocak ayında yüzde 0,7 artarak, yüzde 0,4 olan beklentiyi aştı. Dolar endeksindeki yükseliş, sterlin, euro ve japon yenini 1,5 ayın dip seviyelerine çekti. Euro dolar karşısında 1.0635 dolardan işlem görürken, sterlin yüzde 0.32 düşerek 1.1949 dolara geriledi.

Dolar endeksi grafiği
Kaynak: TradingView

CMC Markets piyasa analisti Tina Teng, son verilerin ABD ekonomisinin hala sağlıklı olduğunu gösterdiğini belirterek, yakın zamanda bir durgunluk beklemediğini söyledi. Piyasaların daha uzun süre için daha yüksek faiz oranlarını fiyatladığını sözlerine ekledi.

Açıklanan ekonomik veriler Federal Rezerv’in oranları beklenenden daha yüksek artırmak zorunda kalacağına dair korkuları artırdı. Bazı Fed yetkilileri bu ayın başlarında yapılan 25 baz puanlık artıştan daha fazla adım atılması gerektiğini söyledi.

Son açıklama Cleveland Federal Rezerv Bankası Başkanı Loretta Mester tarafından yapıldı ve faizlerin ne kadar artırılacağını açıklanacak enflasyonun oranlarının belirleyeceğini söyledi. FED’in bir sonraki toplantısı 22 Mart tarihinde yapılacak.

FED faiz aracına göre Mart toplantısında 25 baz puanlık faiz artırımı yüzde 79 olasılıkla fiyatlanıyor.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu | 2023/1Ç Kar/Zarar %31.81/68.19%