Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dolar Endeksi Bu Veri Sonrası 3 Haftanın Zirvesine Tırmandı!

Haftanın son işlem gününde dolar diğer para birimleri karşısında yükseliyor. Bu artışta ABD’den gelen son veriler etkili oluyor.
Dolar Endeksi Bu Veri Sonrası 3 Haftanın Zirvesine Tırmandı!
HABER GİRİŞ

ABD Dolar Endeksi (DXY), ekonomide birbiri ardına açıklanan veriler sonrası diğer para birimleri karşısında değer kazanıyor. DXY dün ABD’de açıklanan yılın üçüncü çeyrek büyüme verisi sonrası kazancını artırdı ve 3 haftanın en yüksek seviyesine ulaştı.

DXY yükselişini 106,8 puan seviyesine taşıdı. Veriler, sıkı işgücü piyasasından kaynaklanan yüksek ücretlerin tüketici harcamalarını artırmaya yardımcı olduğunu gösterdi. ABD ekonomisi üçüncü çeyrekte yaklaşık iki yılın en hızlı büyümesini gösterdi.

DXY 4 saatlik grafik
Kaynak: TradingView

Bu durum, iş faaliyetlerine ilişkin bir başka güçlü araştırma turuyla birlikte, Federal Rezerv’in parasal koşulları daha uzun süre kısıtlayıcı tutacağı beklentilerini güçlendirdi ve doların bu hafta genel olarak yükselmesine neden oldu.

City Index stratejisti Fiona Cincotta, “Bu haftanın hikayesi, özellikle Euro Bölgesi ve İngiltere’nin aksine, ABD’nin ekonomisindeki büyümenin devam etmesiydi.” değerlendirmesinde bulundu. Cincotta, dünkü verilerin ilginç olduğunu, haftanın başında daha güçlü PMI verilerinin takip edildiğini, agresif faiz artışlarının tüketimi dizginlediğine dair işaretler görüldüğünü söyledi.

Euro, dolar karşısında yüzde 0,2 düşüşle 1,053 seviyesine geriledi ve haftalık kaybı yüzde 0,5’e yaklaştı. Son veriler ayrıca gelecek hafta FED’in faiz kararında önem arz ediyor.

GCM Yatırım Banner

Piyasalar büyük oranda yapılacak toplantıda faiz oranlarının sabit bırakılacağını fiyatlıyor. FED, Mart 2022’den bu yana yaptığı oran artışları ile faizleri yüzde 5,25-5,50 seviyesine taşıdı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın