Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dolar Endeksi ABD’nin Yavaşlayan Enflasyonu Sonrası Düştü

Bu haftanın takip edilecek başlıca verisi olan ABD enflasyon rakamları sonrası, dolar endeksinde kayıplar arttı. Detaylar haberde...
Dolar Endeksi ABD’nin Yavaşlayan Enflasyonu Sonrası Düştü
HABER GİRİŞ

Küresel piyasalar tarafından bu haftanın beklenen başlıca verisi ABD’de açıklanacak enflasyon rakamlarıydı. ABD Çalışma İstatistikleri Bürosu tarafından açıklanan rapora göre Nisan ayı yıllık enflasyon yüzde 4,9 olarak gerçekleşti. Ekonomistlerin tahmini yüzde 5,0 seviyesinde geleceği yönündeydi.

Yavaşlayan enflasyon sonrası dolar endeksinde kayıplar arttı. Dolar endeksi yüzde 0,5’ye yakı düşüşle 101.2 puan seviyesine geriledi. Doların diğer para birimleri karşısındaki değerini gösteren DXY, itibarıyla 101.3 puan seviyesinde bulunuyor.

DXY saatlik grafik
Kaynak: TradingView

Enflasyon sonrası ABD borsaları da pozitif açılış gerçekleştirdi. Nasdaq endeksi yüzde 1’e yakın primlenirken, S&P 500 ve Dow Jones endeksleri sırasıyla yüzde 0,73 ve 0,50’lik yükselişler kaydetti.

Değer kaybeden dolar, Federal Rezerv’in gelecek toplantılarda faiz artırımlarını durduracağı beklentisi ile fiyatlanıyor. FED geçen haftaki toplantısında 25 baz puanlık bir faiz artırımı gerçekleştirdi ve Başkan Jerome Powell, gelecek toplantılarda açıklanacak verilere göre hareket edeceklerini belirtti.

FED Faiz Görüntüleme Aracındaki son verilere göre Haziran toplantısında faiz artırım yapılmamasına yüzde 86 olasılık veriliyor. Artan faizler dolar üzerinde yukarı yönlü bir etki yaratır.

GCM Yatırım Banner

Geçen yıl boyunca yapılan agresif faiz artırımları, dolar endeksi üzerinde bir ralli getirdi ve Eylül 2022’de 114 puan seviyesi görüldü. Bu yükseliş, altın, hisse senetleri, kripto paralar ve petrolde büyük kayıpları beraberinde getirdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın