Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dolar Endeksi ABD Enflasyonu Sonrası Yüzde 2’den Fazla Düştü

ABD’de açıklanan Ekim ayı enflasyon verileri, dolar endeksinde aşağı yönlü sert hareketi beraberinde getirdi. Detaylar haberde...
Dolar Endeksi ABD Enflasyonu Sonrası Yüzde 2’den Fazla Düştü
HABER GİRİŞ

Bugün küresel piyasaların merakla beklediği ABD Ekim ayı enflasyon verisi açıklandı. Rapora göre yıllık enflasyon beklentilerin de altına inerek yüzde 7,7 olarak açıklandı. Beklenti yüzde 8.0 oranında geleceği yönündeydi. Enflasyonun düşük seviyede gelmesi ABD dolar endeksinde (DXY) aşağı yönlü sert hareketi beraberinde getirdi.

Dolar endeksi enflasyon açıklanmadan önce 110.9 puan seviyesindeydi. Açıklama sonrası DXY günlük yüzde 2’nin üzerinde kayıpla 108.5 puan seviyesine kadar geriledi. Bu düşüş EUR/USD paritesinde 1 seviyesi üzerinin görülmesini sağladı.

DXY günlük grafik
Kaynak: TradingView

GBP/ISD ise yüzde 2.3’lük artışla 1.16 seviyesine ulaştı. Dolar endeksindeki sert düşüş, hisse senedi endekslerini de yukarıya taşıdı. Nasdaq 100, yüzde 5’lik artışla 11350 puan seviyesine ulaştı.

Beklenenden düşük olan ABD enflasyon oranı, yatırımcıları ileriye dönük Federal Rezerv faiz artırımlarının daha yavaş bir hızda olacağı konusunda beklenti içerisinde olmaya itti. FED faiz aracından elde edilen verilere göre Aralık ayı toplantısında 50 baz puanlık faiz artış olasılığı, yüzde 50’den yüzde 80’e çıktı.

FED Kasım ayının son haftasında faizleri 75 baz puan artırdı ve fon oranını yüzde 4 seviyesine çekti. Bu aynı oranda gerçekleştirilen 3 toplantının ardından gerçekleşti.

GCM Yatırım Banner

Ekim ayı ABD enflasyon rakamı, piyasayı daha az kısıtlayıcı bir para politikasını iskonto etmeye ve dolayısıyla Federal Rezerv tarafından daha yavaş bir artış hızına yönlendirmesi nedeniyle dolar için olumsuz bir faktör.

Enflasyon hala FED’in yüzde 2 hedefinin çok üzerinde ve kısıtlayıcı bir para politikasından çıkmak için erken olabilir. FED Başkanı Jerome Powell son faiz kararı sonrası açıklamasında, faiz oranlarını yükseltmeyi bırakmak için uzun bir yol olduğunu söylemişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.