Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dolar Endeksi 2020’den Beri En Uzun Haftalık Kaybına Hazırlanıyor

Dolar endeksi hafta içerisinde gelen enflasyon verileri ile düşüşünü uzatıyor ve son 3 yılın en uzun haftalık kayıp serisine hazırlanıyor.
Dolar Endeksi 2020’den Beri En Uzun Haftalık Kaybına Hazırlanıyor
HABER GİRİŞ

Dolar endeksi haftanın son işlem gününde, enflasyonun düşüş eğilimi gösterdiğine dair verilerin ortasında, kayıplarını artırıyor. ABD Dolar Endeksi (DXY), FED’in faiz politikasının sonuna yaklaştığına dair beklentilerin ortasında, yaklaşık üç yılın en uzun haftalık kayıp serisine hazırlanıyor.

Mart ayına dair tüketici ve üretici enflasyonu verilerinin beklentilerin altında gelmesi, dolar endeksi üzerindeki kayıpların hızlanmasına neden oldu. DXY düşüşünü 100.7 puan seviyesine kadar taşıdı. Buradan hafif toparlanan endeks an itibarıyla 101.2 puandan işlem görüyor.

DXY haftalık grafik
Kaynak: Paratic Piyasalar

Veriler, Temmuz 2020’den bu yana ilk kez beş haftalık kayıp serisine işaret ediyor. RBC Capital Markets baş döviz stratejisti Adam Cole, “TÜFE artışı beklentilere yakındı ve bu nedenle oldukça fikir birliğine varılan sonuç için önemli bir piyasa tepkisi. Bence bu, şu anda dolar üzerindeki olumsuz havanın bir ölçüsü” değerlendirmesinde bulundu.

RBC Capital Markets, 1.1061 puan civarında işlem gören euro/dolar çifti için yıl sonu hedefini 1.03 olarak belirledi. G10 para birimleri arasında yatırımcılar, euro karşısında dolarda en büyük düşüş pozisyonunu elinde tutuyor.

Emtia Vadeli İşlemleri Ticaret Komisyonu’ndan haftalık veriler, para yöneticilerinin toplu olarak eurodaa 19.631 milyar dolarlık uzun pozisyona sahip olduğunu ve yen, sterlin, Kanada, Avustralya ve Yeni Zelanda doları ve İsviçre frangı karşısında kısa pozisyonlar tuttuğunu gösteriyor.

GCM Yatırım Banner

National Australia Bank’ın döviz stratejisi başkanı Ray Attrill, dolara karşı olumsuz bir görüşü ifade etmenin en kolay yolunun eurodan geçtiğini söyledi. Bugün açıklanan bir diğer veri ise perakende satışlar oldu. Perakende satışlar yıllık bazda yüzde 2,94 olarak gerçekleşti ve yüzde 5,90 olan beklentinin çok altında kaldı.

Para piyasaları, FED’in faiz oranlarını önümüzdeki ay 25 baz puan artırması ihtimalini yüzde 69 olarak öngörüyor. Temmuz’dan yıl sonuna kadar bir dizi indirim fiyatlanıyor ve bu oranlar 4,3 seviyesinde çekilmesi olarak görülüyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.