Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Bostic: FED Ekonomik Hasara Karşı Faiz Artırımlarına Ara Verebilir

FED yetkilisi Raphael Bostic gelecekteki toplantılarda ilişkin açıklamalarda bulundu. Faiz artırımlarına ara verilebileceğine işaret etti.
Bostic: FED Ekonomik Hasara Karşı Faiz Artırımlarına Ara Verebilir
HABER GİRİŞ

Atlanta FED Başkanı Raphael Bostic, gelecek toplantıda 25 baz puanlık bir faiz artırımı daha yapılmasının ardından, sıkılaştırma döngüsünde duraklama yapılabileceğini söyledi.

Bostic, bu hafta tüketici fiyat artışlarının yavaşladığına ve üretici fiyat enflasyonunun düştüğüne ilişkin raporlar da dahil olmak üzere son enflasyon verilerinin, atılmış olan adımlarla tutarlı olduğunu belirtti.

FED’in enflasyon hedefi yüzde 2 olan yolda yapacakları çok şey olduğunu söyledi. FED’in 2-3 Mayıs toplantısında faiz oranlarını 25 baz puan artırması ve fon oranını yüzde 5-5.25 aralığına taşıması bekleniyor. FED yetkililerinin önemli bir bölümü, Mart ayındaki toplantıda, bir faiz artırımı yapılacağı konusunda hemfikirdi.

Bostic, faiz artırımlarının sonucunda ekonominin ancak şimdi etkilenmeye başladığını söyledi. Bunun, ekonominin ve enflasyonun nasıl geliştiğini incelemek, büyüme, ve istihdama verilen zararı sınırlamak için bir oran artışından sonra duraklamak için iyi bir neden olduğunu ifade etti.

Yapılacak daha çok şey olduğunu belirten Bostic, sonraki adımın ne kadar daha fazlasının yapılabileceğini bulmak olacağını ifade etti. Atlanta FED başkanı, bankacılık piyasalarındaki son kargaşanın para politikası görüşlerini nasıl etkilediği hakkında açıklamalarda bulundu.

GCM Yatırım Banner

Marta yındaki toplantıda ilk olarak 50 baz puanlık faiz artırımını desteklediğini belirten Bostic, bankacılık krizine atıfta bulunarak, “Biraz vites küçültmek zorunda kaldım ve ‘Bunu yapmalıyım’ dedim.” diye konuştu.

Bostic, ekonomide yıllık bazda yüzde 1 gibi yavaş bir büyüme beklerken, devam ederken işsizliğin yüzde 4’ün üzerine çıkmasını beklemediğini söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.