Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Doğu Akdeniz’den Sonra Baltık Denizi’nde Doğal Gaz Arzı Kesildi

Tamar doğal gaz sahasında üretimin durması sonrası Baltık Denizi tarafından da benzer haber geldi. Finlandiya ile Estonya arasındaki doğal gaz boru hattı kapatıldı.
Doğu Akdeniz’den Sonra Baltık Denizi’nde Doğal Gaz Arzı Kesildi
HABER GİRİŞ

Amerikalı enerji şirketi Chevron’un Orta Doğu’daki savaş ortamı nedeniyle Doğu Akdeniz’deki Tamar doğal gaz sahasında üretimi durdurduğunu duyurduktan bir gün sonra Baltık ülkelerinde de arz kesintisine dair gelişme yaşandı. Finlandiya ile Estonya arasındaki doğal gaz boru hattının kapatıldığı öğrenildi.

Finlandiya gaz iletim sistemi operatörü Gasgrid tarafından paylaşılan açıklamada, iki ülke arasındaki gaz transferinin, doğal gaz boru hattındaki olağan dışı basınç düşüşü nedeniyle kapatıldığı bildirildi.

Kış aylarına geçiş yapılırken talebin yüksek olduğu dönemde yaşanan sistemsel aksaklığın tedarik noktasında kesinti yaratmayacağı temin edilirken açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Terminaller, önümüzdeki kış da dahil olmak üzere Finlandiya’nın ihtiyaç duyduğu gazı sağlayacak kapasite ve kabiliyete sahiptir. Piyasa oyuncularına, Inkoo veya Hamina LNG terminalleri üzerinden ihtiyaç duydukları gaz tedarikini sağlamaları talimatı verilmiştir. Böylece önümüzdeki kış sezonunda gaz tedarikinin sürekliliği güvence altına alınmıştır.”

Basınç kaybına neden olan sorunun araştırıldığı, olası gaz kaçağına karşı önlemlerin alındığı kaydedildi.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.