Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dogecoin Rakip Dinlemiyor! ADA’yı da Geride Bıraktı!

Elon Musk'ın Twitter'daki hamlesi sonrasında Dogecoin kazancına kazanç katmaya ve sıralamada yükselmeye devam ediyor. Detaylar haberde;
Dogecoin Rakip Dinlemiyor! ADA’yı da Geride Bıraktı!
HABER GİRİŞ

Elon Musk’ın dün akşam saatlerinde Twitter’ın mavi kuşlu logosunu Dogecoin simgesi ile değiştirmesi sonrasında fiyatında büyük sıçrama gören Dogecoin’deki yükseliş gün içinde de devam ediyor. Altcoin, piyasa değerine göre gerçekleştirilen kripto para birimleri sıralamasında da basamakları birer birer çıkıyor.

Son 24 saat içinde gerçekleştirdiği yüzde 26’lık rallinin ardından, Cardano’nun (ADA) piyasa değerini de geçen DOGE, kripto para piyasasındaki en büyük 7. varlık haline geldi.

Dogecoin’de Güçlü Artış

Kripto para piyasası, genel olarak son birkaç ayda güçlü bir yükseliş ivmesi yakalamış olsa da, DOGE’un düne kadar pek çok kripto varlığa kıyasla etkileyici bir yükseliş trendi oluşturamadığı ve sonuç olarak piyasadaki yükselişe ayak uyduramadığı biliniyor.

Ancak, Elon Musk’ın dünkü hamlesiyle birlikte Dogecoin bir anda piyasanın bir numaralı çıkış yapan kripto varlığı haline gelmiş durumda.

DOGE, kesin yükselişle son 24 saatte yüzde 26’nın üzerinde artışla haber yazımı esnasında 0.09673 dolar civarında işlem görüyor.

GCM Yatırım Banner
Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Piyasa.Paratic.com

Yukarıdaki grafikte görülebileceği üzere DOGE fiyatı son günlerin büyük bölümünde konsolide oluyordu, ancak eğilim son gün boyunca önemli ölçüde yukarı doğru sapmış durumda.

Varlığın değerindeki bu güçlü artışın arkasındaki ana sebep, Elon Musk’ın Twitter’ın simgesini, kripto para biriminin dayandığı popüler Doge meme görüntüsüyle değiştirmesi oldu.

Şu anda Musk’ın bu hamlesinin ne anlama geldiği ya da çok uzun süre ortalıkta dolaşacak bir değişiklik olup olmadığı belli değil. Bununla birlikte, Doge simgesine geçiş, mevcut fiyat rallisini körüklemek için meme tabanlı kripto para birimi etrafında yeterli ilgi ve heyecanı oluşturmuş durumda.

Dogecoin Balinalarındaki Hareketlilik Arttı

Bu yükseliş dalgasıyla birlikte, kripto para birimleri işlem izleme platformu Whale Alert, blok zincirinde bazı büyük balina transferleri yapıldığına işaret etti.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: Twitter / @whale_alert

Söz konusu transferler, büyük satın almaların işaretleri olmakla birlikte aynı zamanda bir satışın ipucu da olabilir. Bununla birlikte, borsaya yönelmiyor gibi göründükleri için satış amacıyla yapılmamış olmaları mümkün görünüyor. DOGE fiyatı, en azından şimdiye kadar bu hareketlere olumsuz tepki vermedi.

Fiyattaki bu hızlı artışın ardından, Dogecoin’in yılbaşından bugüne getirileri yeşilde yaklaşık yüzde 40’a ulaştı. Bu durum DOGE’un, yüzde 40 kara sahip rakibi Shiba Inu’yu yakaladığı anlamına geliyor.

DOGE, Piyasa Değerinde ADA’yı Geride Bıraktı

Dogecoin daha önce tüm kripto para piyasasındaki en büyük 8. dijital para basamağına yükselmişti. Ancak bu son ralli ile piyasa değerine göre en iyi kripto para birimleri sıralamasında çıtasını yükseltti.

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: CoinMarketCap

Cardano daha önce bu listede 7. sıranın sahibiydi. Ancak Dogecoin’in atağıyla şu an için 8. sıraya düştü.

Bununla birlikte, iki kripto varlık arasındaki farkın çok fazla olmaması nedeniyle DOGE’un yakın gelecekte yine ADA’nın altına düşmesi sürpriz olmayacaktır.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.