Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dogecoin Fiyat İstikrarı Bazında Bitcoin’i Geride Bıraktı

Tarihsel veriler Dogecoin’deki fiyat durgunluğunun, Bitcoin’den daha fazla olduğunu ortaya koyuyor. Detaylar haberde…
Dogecoin Fiyat İstikrarı Bazında Bitcoin’i Geride Bıraktı
HABER GİRİŞ

Memecoin yatırımcılarının takibindeki başlıca kripto para birimi olan Dogecoin, son dönemde azalan oynaklığı ile dikkat çekiyor. Tarihsel veriler Dogecoin’in azalan oynaklığı ile Bitcoin’e nazaran daha istikrarlı bir görüntü çizdiğini ortaya koyuyor.

Dogecoin’in yıllık 30 günlük gerçekleşen volatilitesi, yazının yazıldığı sırada yüzde 30 seviyesinde bulunuyor. Bitcoin’de bu oran yüzde 35 seviyesinde görünüyor. Gerçekleşen oynaklık, belirli bir dönemde bir varlığın fiyatındaki günlük yüzde değişimin standart sapması olarak hesaplanır.

DOGE tarihsel olarak Bitcoin’den daha değişkendi ve riskten kaçınan yatırımcıları korkutuyordu. Bitcoin 2009’dan bu yana kullanımda ve son üç yılda kurumsal katılımın artmasıyla bir makro varlık olarak kabul ediliyor. DOGE ise 2013’teki başlangıcından bu yana daha volatil bir kripto projesi olarak görülüyor.

BTC ve DOGE gerçekleşen volatilite
Kaynak: TradingView

Memecoinin daha az volatil bir varlık olarak yeni keşfedilen statüsü, piyasa olgunluğuna işaret etmemekle beraber, yatırımcıların alternatif kripto para birimlerine olan ilgisinin eksikliğinden kaynaklanıyor.

Bitcoin’in hakimiyet oranı bu yıl yaklaşık yüzde 40’tan yüzde 50’ye yükseldi. Bu, altcoinlerden Bitcoin’e likiditenin çekildiğinin bir göstergesi. Bitcoin fiyat olarak bu yıl yüzde 60’a yakın artarken, Dogecoin’de yüzde 10’a yakın kayıp yaşandı.

GCM Yatırım Banner

Kaiko’nun takip ettiği verilere göre, ilk 10 altcoin için toplam yüzde 1’lik piyasa derinliği geçen ayın sonunda Bitcoin ve Ethereum’un oldukça altında bulunuyor.

DOGE ve diğer altcoinlerdeki düşük likidite, daha küçük kripto varlıklara yönelik belirsiz düzenleyici görünüm ile paralellik içeriyor. Yazım anında Bitcoin 26.600 dolar seviyesinden işlem görürken, Dogecoin 0,061 dolar seviyesinde bulunuyor

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın