Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Doğal Gaza Bu Kış Zam Gelecek mi? Bakan Yanıtı Verdi

Bakan Bayraktar, katıldığı bir televizyon programında doğal gaz zammına yönelik önemli açıklamalarda bulundu ve enerjide bağımsızlığın şart olduğunu söyledi.
Doğal Gaza Bu Kış Zam Gelecek mi? Bakan Yanıtı Verdi
HABER GİRİŞ

Türkiye’de günden güne artan fiyatlardan dolayı özellikle dar gelirli vatandaşlar ekonomik olarak büyük zorluk çekiyor. Kış aylarında yakıt masrafı arttığından dolayı milyonlarca insan doğal gaza zam gelip gelmeyeceğini merak ediyordu.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alpraslan Bayraktar, 11 Ocak’ta CNN Türk’te yaptığı açıklamalarda “Şu anda gözüken bir zam yok. Bu kış zam planlamıyoruz.” ifadelerini kullandı.

Gabar’da günlük 32 bin varilin üzerinde petrol üretimi gerçekleştirildiğini belirten Bayraktar, yıl sonunda 100 bin varil üretim hedeflediklerini, bunun Türkiye’nin ihtiyacının yüzde 20’sini karşılayacağını aktardı.

Karadeniz Gazı Açıklaması

Türkiye’de 50 yılda üretilen gazı Karadeniz’de bir yılda üretebileceklerini paylaştı. Doğal gaz aranan bölgede denizin derinliğinin 2 bin 100 metre olduğunu, deniz tabından sonra 2500 metreye kadar sondaj yaptıklarını bildirdi. İlk etapta hedeflerinin 10 milyon metreküp olduğunu, şu an günlük 2,2 milyon metreküp yaptıklarını kaydetti.

2026-2026 yıllarında 40 milyon haneye çıkıldığında 15 milyon hanenin gazını karşılayabileceklerini açıkladı.

GCM Yatırım Banner

“Yeni Keşif Kuyuları Açılacak”

Bayraktar, yeni keşif kuyuları açmayı planladıklarını belirtti ve çalışmaların yoğunlaştığını bildirdi. Bunların bir kısmının gaz, bir kısmının da petrol olduğunu sözlerine ekledi.

Türkiye’nin enerji konusunda dışa bağımlılığının yüzde 68 civarında olduğunu paylaştı ve bunun çok büyük rakam olduğunu vurguladı. Enerjide bağımsız olmanın çok önemli olduğunu ve bunu hedeflediklerini paylaştı.

Orta ve Doğu Karadeniz’de umut olduğunu ve kazmayı planladıklarını söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.