Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Doğal Gaz Üretimi Karadeniz Desteğiyle Yüzde 100’den Fazla Arttı

EPDK’nın yıllık raporuna göre doğal gaz üretimi Karadeniz’deki gaz keşfinin ardından yüzde 113 oranında artış kaydetti. Ayrıntılar şöyle…
Doğal Gaz Üretimi Karadeniz Desteğiyle Yüzde 100’den Fazla Arttı
HABER GİRİŞ

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu’nun (EPDK) yıllık doğal gaz raporuna göre, Türkiye’nin Karadeniz’deki doğal gaz keşfi üretime katkı sağlamaya başladı. Türkiye’de toptan satış lisansına sahip 8 şirket doğal gaz üretme yetkisine sahip bulunuyor.

2023 yılında, bu şirketler tarafından üretilip sisteme verilen doğal gaz miktarı, önceki yıla göre yüzde 113 artarak 807,3 milyon metreküpe ulaştı.

En fazla üretim yapan şirketler arasında Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO), Thrace Basin Natural Gas Corporation Türkiye ve Park Place Energy Limited öne çıktı. Türkiye’nin doğal gaz üretimi, 2019’da 473,9 milyon metreküp, 2020’de 441,3 milyon metreküp, 2021’de 394,4 milyon metreküp ve 2022’de 379,8 milyon metreküp olarak kaydedilmişti.

EPDK raporunda, “Bu artışın önemli bir kısmı Karadeniz Sakarya Gaz Sahasında keşfi yapılan doğal gazın Eylül 2023 itibarıyla üretilerek sisteme verilmeye başlanmasından kaynaklanmıştır.” ifadesi yer aldı.

Lisans sahibi şirketlerin ürettiği doğal gazın en fazla üretildiği il 337,8 milyon metreküple Zonguldak oldu. Zonguldak’ı 243,3 milyon metreküple Tekirdağ, 108,7 milyon metreküple Kırklareli, 55,9 milyon metreküple Düzce ve 55,9 milyon metreküple İstanbul izledi. En az doğal gaz üretimi ise 4 bin metreküple Hatay’da gerçekleşti.

GCM Yatırım Banner

Yaklaşık 10 bin kilometrekarelik bir alan olan Sakarya Gaz Sahası’nda üretim yapılan kısım 2 bin 200 kilometrekareden oluşuyor. Bu sahada keşifler yaparak üretime başlayan Türkiye, bölgede çalışmalarını sürdürüyor.

Bakan Bayraktar: Yeni Keşifler Gelebilir

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Alparslan Bayraktar, Karadeniz’de Sakarya Gaz Sahası’nda doğal gaz üretimini artırmaya yönelik çalışmaların sürdüğünü ve günlük doğal gaz üretiminin Mayıs ayı itibarıyla 5 milyon metreküpe çıkarılmasının hedeflendiğini belirtti.

Bayraktar, ayrıca, farklı lokasyonlarda rezervi yükseltecek yeni keşiflerin gelebileceğini ifade etti. Son olarak 24 Mayıs’ta, Sakarya Gaz Sahası’nda Göktepe-1 ve Göktepe-2 kuyularında yürütülen sondaj faaliyetleri kapsamında Temmuz ayında yeni keşif haberi vermeyi umduklarını belirtti. (AA)

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın