Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Doğal Gaz Fiyatlarında Savaşın Etkisi Geçiyor

Rusya’nın AB ülkelerinin yaptırımlarına cevaben getirdiği kısıtlama gaz fiyatlarını yükseltirken, son günlerde savaş öncesi seviyelere çekildi.
Doğal Gaz Fiyatlarında Savaşın Etkisi Geçiyor
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Rusya’nın Şubat ayının son günlerinde Ukrayna’da başlattığı askeri operasyon aylardır süren bir savaşa dönüştü. Rusya’ya uygulanan katı yaptırımlar sadece bu ülkeyi değil tüm Avrupa’yı etkiledi. Avrupa’ya gaz sevkiyatını durduran Rusya, fiyatların yükselmesine, arz sıkıntısı ve ciddi bir enerji krizinin yaşanmasına yol açtı.

Doğal gaz fiyatları bu etkilerle rekor seviyeleri görmüştü. İki ülke arasındaki savaş devam etmesine karşın gaz fiyatlarında son dönemde gözle görülür bir düşüş oldu.

Avrupa’da Gaz Fiyatları Savaş Öncesine Döndü

Rusya’nın Avrupa Birliği (AB) ülkelerine yanıt olarak doğal gaz ihracatını durdurması, Ağustos ayında megavat saat başına 345 Euro’yu aşmasına yol açtı.

Avrupa’daki referans sözleşme olan Dutch Title Transfer Facility’de doğal gaz vadeli işlemlerinin son haftalarda 77 Euro’nın altına indiği belirtildi. Söz konusu vadeliler bu sabah itibarıyla 81,5 Euro’dan işlem görüyor.

AB ülkeleri arz sıkıntısı nedeniyle kapsamlı bir tasarruf planı uygulamaya başladı. Bruegel düşünce kuruluşunun verilerine göre Finlandiya doğal gaz kullanımını en fazla azaltan ülke olurken, Almanya on birinci sırada kalarak, beklenen performansı göstermedi.

GCM Yatırım Banner

Talebin azalması fiyatlarda düşüş yaratırken, Godlman Sachs analistleri Kasım ayında yaptığı değerlendirmede önümüzdeki aylarda keskin bir düşüş olacağını öngörmüştü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.