Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Almanya Doğal Gaz Tasarrufunda Sınıfta Kaldı

Yapılan bir araştırmaya göre Finlandiya bu yıl en fazla gaz tasarrufu yapan Avrupa ülkesi olurken, Almanya beklenen performansı gösteremedi.
Almanya Doğal Gaz Tasarrufunda Sınıfta Kaldı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ukrayna’yı işgali nedeniyle Batı’nın yoğun yaptırımlarıyla karşılaşan Rusya, elindeki enerji gücünü en büyük silah olarak kullandı. Avrupa, kullandığı doğal gazın büyük kısmını Rusya’dan temin ediyordu. Fakat getirilen yaptırımlar ve Rusya tarafından alınan kararlar, bir anda gaz yokluğu yarattı.

Hal böyle olunca Avrupa Birliği (AB) ülkeleri kışı daha rahat geçirmek için tasarruf yapılması gerektiğinin zorunlu olduğunu belirterek, çeşitli planları devreye aldı.

Finlandiya doğal gaz tasarrufunda en başarılı olan ülke oldu. Bruegel düşünce kuruluşunun aktardığı bilgilere göre sene başından Kasım sonuna kadar olan dönemde en fazla gaz tasarrufu yapan ülke Finlandiya oldu. Finlandiya 2019 – 2021 yıllarındaki kullanım ortalaması ile kıyaslandığında, bu yıl yüzde 52,5 daha az doğal gaz kullandı.

Almanya Gerekenden Daha Az Doğal Gaz Tasarrufu Yaptı

Almanya Gerekenden Daha Az Doğal Gaz Tasarrufu Yaptı
Kaynak: Bruegel

En çok tasarruf yapan Avrupa ülkeleri sıralamasında Finlandiya’dan sonra Letonya geliyor. Onu Litvanya, Estonya, Danimarka, Hollanda, Lüksemburg, Hırvatistan, İsveç ve Belçika izliyor.

Almanya ise olması gerekenden daha az tasarruf yaparak, listenin 11. sırasında yer aldı. Avrupa’nın en büyük ekonomisi değerlendirmenin yapıldığı dönemde gaz kullanımını sadece yüzde 14,5 oranında azaltabildi.

GCM Yatırım Banner

Araştırma sonuçlarına göre Finlandiya’da ankete katılanların yüzde 90’ı ısınırken enerji tasarruf sağlıyor, Almanya’da ise bu oran yüzde 68 seviyesinde.

Slovakya ise gaz tüketiminin arttığı tek ülke oldu. Yüzde 4,7 oranında artışın olduğu dönemde, hükümetin rezervlerin kış boyu yeterli olacağını duyurmuş olmasına dikkat çekiliyor.

Almanya’ya Tasarruf Çağrısı Yapıldı

Enerji piyasası düzenleyicisi Federal Ağ Ajansının (Bundesnetzagentur) Başkanı Klaus Müller, önümüzdeki aylarda sıkıntı yaşanmaması için tasarrufun yüzde 20’lere çıkması gerektiğini söyledi.

Şu anki oranın endişelendirmediğini fakat havanın birkaç gün daha soğuk kalmaya devam edeceğini belirtti. Bu nedenle tasarruf planını kış boyunca gevşetmemeleri gerektiğinin altını çizdi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.