Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Doğal Gaz Fiyatları Savaş Endişesiyle Yükselişe Geçti

Orta Doğu’da İsrail-Filistin arasında patlak veren çatışmalar Hollanda TTF'de Kasım teslimi gaz fiyatını artırdı. Detaylar haberde...
Doğal Gaz Fiyatları Savaş Endişesiyle Yükselişe Geçti
HABER GİRİŞ

Orta Doğu’da İsrail-Filistin arasında patlak veren çatışmalar piyasaları derinden etkilemeyi sürdürüyor. Petrol fiyatları yükselirken doğal gaz fiyatları da bu durumdan nasibini alıyor. Doğal gaz söz konusu çatışmaların genişlemesi ve doğal gazın küresel akışını etkileyeceği yönündeki korkuların artmasıyla yeniden yükselişe geçti.

Foreks Haber’de yer alan bilgilere göre Hollanda TTF’de Kasım teslimi gaz fiyatı bugün 52,29 euro seviyesine kadar yükseldi.

Çatışmaların patlak verdiği 7 Ekim tarihinden itibaren doğal gaz fiyatının yaklaşık yüzde 35 artış gösterdiği bildirildi.

İsrail-Filistin arasındaki çatışmaların Mısır’a tedarik sağlayan önemli bir sahanın kapatılmasına yol açtığı aktarıldı. Bu durumun sıvılaştırılmış doğal gaz ihracatı konusunda soru işaretleri yarattığı kaydedildi.

Ayrıca İsrail’e büyük tepkiler gösteren ülkelerden biri olan İran’ın olası müdahalesinin Hürmüz Boğazı’ndan geçen Katarlı LNG gemileri için güvenlik risklerini de arttırabileceği bildirildi.

GCM Yatırım Banner

“Çatışmalar Doğal Gaz Piyasası için Ciddi Tehdit”

Energy Aspects Ltd. bu hafta yaptığı açıklamada şu ifadeler kullanıldı:

“Avrupa ve küresel dengeler açısından en büyük risk, Hamas-İsrail çatışmasının İran’ı da içine alacak şekilde tırmanması ve Hürmüz Boğazı’nın kullanımı konusunda gerginlik yaratmasıdır” dedi.

Rystad Energy ise çatışmaların doğal gaz piyasası için ciddi bir tehdit oluşturduğunu kaydetti. Kış yaklaşırken Avrupa’nın sıvılaştırılmış doğal gaz arzı üzerinde zincirleme etkileri olabileceğini bildirdi.

Hollanda TTF Natural Gas
Kaynak: Investing

Hollanda TTF’de Kasım teslimi gaz fiyatı, saat 15.55 itibarıyla 50.48 euro seviyesinde.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın