Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Doğal Gaz Çalışmalarına Milli Yazılım “ZEKİ” Desteği!

TPAO, Sakarya Gaz Sahası çalışmalarında "ZEKİ" yazılım platformunun kullanılacağını ve zorlukları aşmada önemli rol oynayacağını açıkladı. İşte çok merak edilen milli yazılımın detayları...
Doğal Gaz Çalışmalarına Milli Yazılım “ZEKİ” Desteği!
HABER GİRİŞ

Türkiye’de tüm hızla doğal gaz çalışmaları devam ediyor. Türkiye Petrolleri Anonim Ortaklığı (TPAO), Sakarya Gaz Sahası’nda yapay zeka ile bu çalışmaların gelişeceğini duyurdu. TPAO, ZEKİ yazılım platformunun Sakarya Gaz Sahası çalışmalarında kullanılacağını açıkladı.

TPAO’dan yapılan açıklamada dijital ikiz teknolojileriyle donatılan “ZEKİ” platformunun Geleceğin petrol endüstrisine yön vereceği vurgulanırken, Karadeniz’in zorluklarını fırsata çevireceği belirtildi.

“ZEKİ Neslinin İlk Örneği”

TPAO’nun yayımladığı tanıdım videosunda Karadeniz’deki doğal gaz keşfinin Türkiye için stratejik bir zenginlik ve güvenlik kaynağı olduğu aktarıldı. TPAO’nun Karadeniz’in zorlu doğa şartlarına rağmen bu kaynağı hızlı ve verimli bir şekilde ülke ekonomisine kazandırmak için çalıştığı ifade edildi. Bu zorlukları aşmak için TPAO’nun ZEKİ’yi hayata geçirdiği vurgulandı.

ZEKİ’nin üretim, varlık ve kurumsal süreçlerin baştan sona optimizasyonunu sağlayan dünyada neslinin ilk örneği olan bir teknoloji platformu olduğu bildirildi.

Türk mühendislerinin, alanlarındaki global liderlerle çalışarak bilişim operasyon mühendislik ve veri teknolojilerini tek bir yazılım platformuna entegre ettiği aktarıldı. ZEKİ’nin 40 bin farklı kaynaktan aldığı gerçek zamanlı veriyi harmanladığı ve yarattığı öngörüleri tamamen dijitalleştirilmiş karar süreçlerine aktardığı kaydedildi.

GCM Yatırım Banner

“TPAO ZEKİ ile Bir İlki Gerçekleştiriyor”

En gelişmiş dijital ikiz teknolojilerini kullanan ZEKİ’nin doğal gaz yatağından dağıtım şebekesine kadar üretim ve akış süreçlerini uçtan uca modellediği ayrıca operatörlerin çalışma ve karar alma süreçlerini daha etki hale getirdiği aktarıldı.

TPAO’nun geçen günlerde Sakarya Gaz Sahası için Türkiye’nin elini güçlendirecek kritik bir öneme sahip olduğunu belirterek yapay zeka ile donatılan ZEKİ’nin zorlukları fırsatlara çevirdiği ifade edildi. TPAO’nun ZEKİ ile bir ilki gerçekleştirdiğin altı çizildi.

Tamamen veri bazlı operasyon ve yönetim modeli ile yeni bir dönem başlattığı kaydedildi. ZEKİ’nin Türkiye’nin enerji geleceği olduğu aktarıldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın