Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

DİSK-AR’ın Açıkladığı İşsiz Sayısı 8 Milyona Dayandı

TÜİK’in ardından DİSK-AR işsizlik rakamlarını paylaştı. Verilerde işsiz sayısının Kasım 2022’de arttığı ve yaklaşık yüzde 90’lık kesimin ödenek alamadığı görüldü.
DİSK-AR’ın Açıkladığı İşsiz Sayısı 8 Milyona Dayandı
HABER GİRİŞ

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) bugün açıkladığı Kasım 2022 dönemine ilişkin işsizlik verilerini baz alan DİSK Araştırma Merkezi (DİSK-AR) geniş tanımlı işsiz sayısına dair hesaplamalarını paylaştı. DİSK-AR’ın hesaplamalarına göre geniş tanımlı işsiz sayısı geçen yılın Kasım ayında 7 milyon 872 bin kişi olarak kayda geçti.

İşsizlik ve İstihdamın Görünümü Raporu’nda TÜİK ile DİSK-AR’ın yıllık olarak ela aldığı işsizlik sonuçları birbiriyle örtüşmedi.

TÜİK’in verilerine göre Kasım 2019 döneminde yüzde 13,3 olan işsizlik, Kasım 2022 döneminde yüzde 10,2 oldu.

İşsizlik oranındaki düşüşe rağmen söz konusu dönemlerde geniş tanımlı işsizlik yüzde 18,4’ten yüzde 20,8’e yükseldi.

İşsizlerin Büyük Çoğunluğu İşsizlik Ödeneği Alamıyor

TÜİK’in yanı sıra Türkiye İş Kurumu (İŞKUR) verilerini de baz alan DİSK-AR, işsiz kalan ancak işsizlik ödeneğinden faydalanamayan kesime ilişkin de çarpıcı sonuçlar ortaya koydu.

GCM Yatırım Banner

TÜİK’in Kasım ayı verilerinde toplam dar tanımlı işsiz sayısının 3 milyon 576 bin kişi olduğu, aynı dönem için İŞKUR’un verilerinde işsizlik ödeneği alabilen kişi sayısının 408 bin olduğu açıklandı.

Bu karşılaştırmaya göre geçen yılın Kasım ayında resmi işsizlerin yalnızca yüzde 11,4’ü işsizlik sigortası alabildi; yüzde 90’a yakın kişi işsizlik ödeneğinden yararlanamadı.

Ödenekten faydalanan kişilerin sayısındaki düşüş için sıralanan nedenler arasında, başvuru koşullarının ağır olması başta geldi.

Bunun dışında, ödenek kapsamında biriken kaynakların amacı dışında kullanılması da bir diğer neden olarak gösterildi.

Verilerde Kadın İşsizliği Öne Çıktı

Kasım 2022 dönemi işsizlik verilerine göre işsizlik türlerinin en yüksek olduğu kategorinin yüzde 27,5 ile geniş tanımlı kadın işsizliği olduğu belirtildi.

İkinci en yüksek işsizlik kategorisinin ise yüzde 23,9 oranıyla, 15-24 yaş aralığında yer alan genç kadın işsizliği olduğu aktarıldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.