Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dışişleri Bakanlığı’ndan AB’ye Sert Cevap

Tanju Bilgiç, Türkiye’nin Yunanistan’a karşı tutumunu eleştirenlere yönelik yazılı bir demeç paylaştı. Habere dair detaylar aşağıda;
Dışişleri Bakanlığı’ndan AB’ye Sert Cevap
HABER GİRİŞ

Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Büyükelçi Tanju Bilgiç, Avrupa Birliği (AB) Dönem Başkanı sıfatıyla Çekya Dışişleri Bakanlığı’nın ve bazı AB kurumlarının Türkiye ile Yunanistan krizi hakkındaki eleştirilerine sert açıklamalarda bulundu.

Erdoğan’ın cümlelerine karşı yapılan eleştirilerin hiçbir anlamı ve değeri olmadığını söyleyen Bilgiç, Yunanistan desteğinin hukuka aykırı olduğuna işaret ederek şöyle konuştu:

“AB’nin üyelik dayanışması gerekçesiyle Yunanistan’a Ege ve Akdeniz ihtilaflarında sorgusuz sualsiz destek vermesi hem AB’nin kendi müktesebatına hem de uluslararası hukuka aykırıdır.”

Yapılan desteklerin Yunanistan’ı şımarttığını aktaran Bilgiç, bu tutumun çözüme değil çözümsüzlüğe teşvik ettiğini kaydetti. Yunanistan’ın maksimalist talepler peşinde koşmasına destek olunduğunu ekledi.

Bu açıklamaları yapanların Yunanistan’ın ülkemize yönelik ihlal, tehditlerini, tahrikkar eylem ve söylemlerini görmezden gelmelerinin uluslararası hukuka aykırı bir eylem olduğunu paylaştı. Yunanistan’ın uygulamalarına kayıtsız kalınmasına, “Tam bir garabettir.” diyerek cevap verdi.

GCM Yatırım Banner

Sözcü Bilgiç Çekya Dönem Başkanlığı’nın ya da AB’nin diyaloğu teşvik etme istekleri doğrultusunda, Türkiye-AB ilişkilerinin esas alınıp AB dayanışmasını ve ortak çıkarları baltalayan dar görüşlü Yunan/Rum vetosunun suistimalinden kurtarılması gerektiğini savundu.

Türkiye’nin ise Ege ve Akdeniz’de meşru hak ve çıkarlarını kararlılıkla korumaya devam edeceğinin altını çizdi.

Erdoğan: İzmir’i Unutma!

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan 3 Eylül’de TEKNOFEST 2022 etkinliğine katılmış, Yunanistan’a sert mesajlar vermişti. Erdoğan şöyle konuşmuştu:

“Çok daha fazla ileri gidersen, bunun bedeli ağır olur ağır. Yunanistan’a tek cümlemiz var. İzmir’i unutma.”

Erdoğan, “Vakti saati geldiğinde gereğini yaparız. Bir gece ansızın gelebiliriz.” diyerek Yunanistan’ı işaret etmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.