Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dış Ticaret Haddinde Eylül’de Tablo Pozitif

Dış ticaret endekslerini açıklayan TÜİK’in verilerine göre Eylül tablosu pozitif geldi. Dış ticaret haddinde artış eğilimi devam etti. Detaylar haberde;
Dış Ticaret Haddinde Eylül’de Tablo Pozitif
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK), Eylül ayının dış ticaret endekslerini paylaştı. İhracat birim değer endeksinin ithalat birim değer endeksine bölünmesinden elde edilen sonuçlara göre belirlenen dış ticaret haddinde artış sürdü.

TÜİK verilerine göre dış ticaret haddi Eylül 2023 döneminde 14,0 puan artarak 86,3 seviyesinde gerçekleşti. Geçen yılın aynı ayında seviye 72,3 olarak kaydedilmişti.

İhracat birim değer endeksinde Eylül ayında yıllık değişim yüzde 1,2 oranında düşüş yönünde oldu.

Endeks, bir önceki yılın Eylül ayına göre gıda, içecek ve tütünde yüzde 0,7, ham maddelerde (yakıt hariç) yüzde 12,4 ve yakıtlarda yüzde 11,2 azalırken; imalat sanayinde (gıda, içecek, tütün hariç) yüzde 0,3 arttı.

Aynı dönemde ihracat miktar endeksi ise yüzde 0,7 artıda kayda geçti. Endeks bir önceki yılın Eylül ayına göre gıda, içecek ve tütünde yüzde 6,6, ham maddelerde (yakıt hariç) yüzde 14,1 ve yakıtlarda yüzde 13,5 artarken; imalat sanayinde (gıda, içecek, tütün hariç) yüzde 4,2 azaldı.

GCM Yatırım Banner

İthalat Tarafında Birim Endeksi Azaldı

İthalat birim değer endeksi Eylül ayında yıllık bazda yüzde 17,1 azaldı. Yıllık değişimler ele alındığında; ithalat birim değer endeksi gıda, içecek ve tütünde yüzde 8,4, yakıtlarda yüzde 43,4, ham maddelerde (yakıt hariç) yüzde 18,0 azaldı ve imalat sanayinde (gıda, içecek, tütün hariç) yüzde 5,6 azaldı.

İthalat miktar endeksi ise Eylül ayında yıllık bazda yüzde 3,1 arttı. Yıllık değişimler ele alındığında; ithalat miktar endeksi gıda, içecek ve tütünde yüzde 11,2 ve ham maddelerde (yakıt hariç) yüzde 15,4 azalırken; yakıtlarda yüzde 12,3, imalat sanayinde (gıda, içecek, tütün hariç) yüzde 7,7 arttı.

Bir önceki verilerde dış ticaret haddi Ağustos 2023 döneminde yıllık bazda 12,6 puan artarak 86,8 seviyesinde gerçekleşmişti.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.