Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dış Ticaret Haddi Hem Haziran’da Hem 2. Çeyrekte Azaldı!

Dış ticaret haddi, hem Haziran’da hem ikinci çeyrekte 15 puanın üzerinde azaldı. İthalat ve ihracat endekslerinde son durumun detayları altta,
Dış Ticaret Haddi Hem Haziran’da Hem 2. Çeyrekte Azaldı!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından yayımlanan rapora göre dış ticaret haddi Haziran’da yıllık bazda 15,6 puan azalışla 76’ya geriledi. İhracat birim değer endeksinin ithalat birim değer endeksine bölünmesiyle hesaplanan dış ticaret haddi, Mayıs’ta 15,4 puan azalarak yüzde 76,2’de gerçekleşmişti.

2022’nin ikinci çeyreğinde ise geçen yılın aynı dönemine göre 15,7 puan düşüşle 75,3 oldu.

İhracat Değer Endeksleri Hem Haziran’da Hem 2. Çeyrekte Arttı

İhracat Değer Endeksleri Hem Haziran’da Hem 2. Çeyrekte Arttı
KAYNAK: TÜİK

İhracat birim değer endeksi Haziran’da yıllık bazda yüzde 12 arttı. Endeks bir önceki yılın aynı ayına göre, gıda, içecek ve tütünde yüzde 7,5 azaldı. Buna karşılık ham maddelerde (yakıt hariç) yüzde 18,2, yakıtlarda yüzde 89,5 ve imalat sanayinde (gıda, içecek, tütün hariç) yüzde 11,1 arttı.

İhracat birim değer endeksi, ikinci çeyrekte ise 2021’in aynı çeyreğine göre yüzde 12,4 arttı. İhracat miktar endeksi Haziran’da yılık bazda yüzde 6 artarken ikinci çeyrekte yüzde 6,4 arttı.

Altıncı ayda gıda, içecek ve tütünde yüzde 23,5, ham maddelerde (yakıt hariç) yüzde 18,6, yakıtlarda yüzde 15,3 ve imalat sanayinde (gıda, içecek, tütün hariç) yüzde 3,2 arttı.

GCM Yatırım Banner

İthalat Endekslerinde Artış!

İthalat birim değer endeksinin Haziran’da yıllık artışı yüzde 34,9 oldu. Endeks gıda, içecek ve tütünde yüzde 23,3, ham maddelerde (yakıt hariç) yüzde 28,0, yakıtlarda yüzde 152,9 ve imalat sanayinde (gıda, içecek, tütün hariç) yüzde 10,1 arttı.

Öte yandan Mayıs-Haziran dönemini kapsayan 3 aylık dönemde, önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 35,9 arttı.İthalat miktar endeksinin Haziran’daki yıllık artışı yüzde 3,6 olurken çeyreklik dönemdeki artışı yüzde 2,5 oldu.

Endeks, Haziran’da yüzde 34,7 ile yine en çok gıda, içecek ve tütünde oldu. Ham maddelerde (yakıt hariç) yüzde 0,8 ve imalat sanayinde (gıda, içecek, tütün hariç) yüzde 7,9 arttı. Yakıtlarda ise yüzde 12 azalma görüldü.

Mevsim ve Takvim Etkilerinden Arındırılmış Endekslerde Durum!

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış seriye göre ihracat miktar endeksi Haziran’da yüzde 6 artışla 155,6’ya yükseldi. Takvim etkilerinden arındırılmış seriye göre ise ihracat miktar endeksi yüzde 6 artışla 154,4 oldu.

Mevsim ve takvim etkilerinden arındırılmış seriye göre ithalat miktar endeksinde yüzde 2 azalış kaydedildi. Takvim etkilerinden arındırılmış seriye bakıldığında ithalat miktar endeksinin yüzde 3,6 arttığı görüldü.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın