Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Dış Basında Putin Alarmı: Macron’u Tehdit Etti

Putin’in nükleer silah tehdidinin blöften öte olduğu Macron ile görüşmesinde ortaya çıktı. 2. Dünya Savaşı’nda atılan atom bombalarını ilham aldığı açıklandı.
Dış Basında Putin Alarmı: Macron’u Tehdit Etti
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Ukrayna ile çatışmasında sık sık nükleere yönelebileceği sinyalini veren Rusya’nın hamleleri karşısında tüm dünya nefesleri tuttu. İngiliz basınında yer alan çarpıcı bir iddia ise uluslararası kamuoyunda bomba etkisi yarattı.

İngiliz Daily Mail’in diplomatik kaynaklara dayandırdığı haberine göre Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un Rus lider Vladimir Putin ile yaptığı telefon görüşmesi istenildiği gibi gitmedi.

Putin, görüşmede İkinci Dünya Savaşı’nı sona erdiren ancak Üçüncü Dünya Savaşı’nı başlatabilecek bir tehditte bulundu.

“Putin’in dengesiz Hiroşima tehdidi” başlığıyla çıkan haberde, Rus liderin görüşmede Hiroşima ve Nagazaki’deki nükleer saldırılar hakkındaki ifadeleriyle Batılı liderleri alarma geçirdiği söylendi.

Putin’in Blöf Yapmadığı Kesinleşti

Kaynakların bildirdiğine göre Putin, Macron ile görüşmesinde 1945 yılında atılan atom bombasının “savaş kazanmak için büyük bir şehre nükleer saldırı başlatmak gerekmediğinin” kanıtı olduğunu ifade etti.

GCM Yatırım Banner

Putin’in bu ifadesi ise Ukrayna’daki savaşında nükleere yönelebileceği şeklinde yorumlandı ve Batı’yı alarma geçirdi.

Rus kuvvetlerinin 9 aylık mücadelesinde artık radikal bir sonuca ulaşmak ve nükleer tehdidini gerçek kılmak için Ukrayna’da bir taktik nükleer silah kullanabileceği yönünde endişeler tekrar gündeme geldi.

Amacına ulaşmakta ısrarcı olan Moskova’nın tüm seçenekleri masada tuttuğuna yönelik beklentilere ilişkin bir kaynak ise şöyle ifadede bulundu:

“Macron açıkça alarma geçti. Putin’in Kiev’i sağlam bırakırken Ukrayna’nın doğusunda bir taktik nükleer silahı patlatabileceğine dair çok ağır bir ipucu gibi geldi. Bu onun açıklamalarının itici gücü gibi görünüyordu.”

2. Dünya Savaşı’nda Atılan Atom Bombası Neden Putin’in İlhamı Oldu?

İkinci Dünya Savaşı’nda Japonya ile yaşadığı çatışmayı bir başka boyuta taşıyan ABD, Japonya’nın Hiroşima ve Nagazaki şehirlerine sırasıyla 6 ve 9 Ağustos 1945 tarihlerinde iki atom bombası atmıştı.

Bugüne dek gerçekleşen tek nükleer saldırı ve dünya tarihine büyük bir kıyım olarak geçen olayın ardından Japonlar teslim olmuş ve İkinci Dünya Savaşı sona ermişti.

Bombalamaların ardından çoğu sivil binler kişi dramatik şekilde can vermiş, sonraki süreçte atom bombasının etkisiyle ölenlerin sayısı da binleri aşmıştı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.