Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Dikkat! Astroloji Hizmetlerine Vergi Uyarısı Yapıldı

Astroloji, burç yorumları, falcılık gibi faaliyetlerin vergilendirilmesine yönelik GİB tarafından uyarı yapıldı. Vergilendirme nasıl yapılacak? İşte detaylar;
Dikkat! Astroloji Hizmetlerine Vergi Uyarısı Yapıldı
Yorum

Gelir İdaresi Başkanlığı (GİB), astroloji hizmetlerinden sağlanan gelir ile ilgili soru işaretlerini gidermek için sosyal medya üzerinden sektöre bir hatırlatma yaptı. 29.09.2022 tarihli özelge talep formunda, intrenet üzerinden ve telefonla astroloji danışmanlığı hizmeti karşılığında alınan ücretten dolayı vergiye tabi olup olunmayacağı konusunda Başkanlığın görüşü talep edildi.

Son yıllarda astroloji, burç yorumları, falcılık, gezegen retroları gibi konulara ilgi büyük bir hızla artıyor. Ancak söz konusu faaliyetler içinde bulunan kişiler, verdikleri hizmetlerin vergilendirilmesi konusunda tereddüt yaşıyordu. GİB, “Astroloji danışmanlığı faaliyetlerinin vergilendirilmesi” isimli yayımladığı özelgede, soru işaretlerini giderdi.

“Serbest Meslek Faaliyeti”

GİB resmi sitesinden yayımlanan yazılı metinde, 193 sayılı Gelir Vergisi Kanunu’nun 37. Maddesinde yer alan her türlü ticari ve sınai faaliyetlerden doğan kazançların ticari kazanç olduğunu belirten açıklamayı anımsattı. Ek olarak 65. maddede yer alan “Her türlü serbest meslek faaliyetinden doğan kazançlar serbest meslek kazancıdır.” ifadesi hatırlatıldı.

Serbest meslek faaliyetinin, sermayeden ziyade şahsi mesaiye, ilmi veya mesleki bilgiye veya ihtisasa dayanan ve ticari mahiyette olmayan işlerin işverene tabi olmaksızın şahsi sorumluluk altında kendi nam ve hesabına yapıldığı kaydedildi.

“Yüzde 20 Tevkifat”

Serbest meslek işleri dolayısıyla bu işleri icra edenlere yapılan ödemeler üzerinden yüzde 20 oranında tevkifat yapıldığı anımsatıldı.

Ticari bir organizasyon ve sermaye unsuru hakim olmaksızın, bireysel mesaiye ve mesleki bilgiye dayanarak kendi nam ve hesabına yapılan astroloji danışmanlığı faaliyetinin serbest meslek faaliyeti kapsamında ele alınması ve bu faaliyet sebebiyle sağlanan gelirin serbest meslek kazancı hükümlerine göre vergilendirilmesi gerektiği ifade edildi.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu