Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Deutsche Bank’tan TCMB’nin İletişim Diline Dair Uyarı!

Merkez Bankası’nın bu hafta yapacağı toplantıda faizi yüzde 20’ye çıkarmasını bekleyen Deutsche Bank’tan dikkat çekici yorum.
Deutsche Bank’tan TCMB’nin İletişim Diline Dair Uyarı!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

28 Mayıs’ta seçimlerin tamamlanıp Türkiye’nin yeni bir döneme girmesi ile birlikte tüm dikkatler ekonomide yapılacak değişimlere çevrildi. Önce pandemi, ardından Rusya ve Ukrayna savaşı derken tüm dünya yüksek enflasyonla mücadele etmek zorunda kaldı.

Ancak Türkiye, bütün dünya ülkelerinin merkez bankalarının aksi yönünde bir yol izledi. Gelişmiş ve gelişmekte olan ülkeler faiz oranlarını artırırken Türkiye ısrarla düşük faizden yana oldu.

Fakat bu durumun beraberinde getirdiği olumsuzlukların artık çözülmesi amacıyla ekonomide köklü ve rasyonel değişimler olması gerektiği konusunda bir fikir birliğine varıldı.

Bu kapsamda Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) 22 Haziran Perşembe günü saat 14.00’te yeni dönemin ilk faiz kararını duyuracak. Yerli ve yabancı ekonomistlerden çeşitli tahminler gelmeye devam ediyor.

Yabancı yatırım kuruluşlarının tahminleri yüzde 40’lara kadar çıkarken, yerli ekonomistlerin beklentileri yüzde 15-35 arasında değişiyor.

GCM Yatırım Banner

Deutsche Bank Faizin Yüzde 20’ye Çıkarılmasını Bekliyor

Faiz konusunda tahminlerin ardı arkası kesilmezken, Deutsche Bank’tan da bir değerlendirme geldi.

Bankanın ekonomistleri, bu hafta yapılacak toplantıda TCMB’nin politika faizini 1150 baz puan artışla yüzde 20’ye çıkarmasını bekliyor. Piyasa tepkisine bağlı olarak Temmuz’da 500 baz puanlık daha artış bekleyen ekonomistler, diğer olası senaryo olarak bu hafta yüzde 18 veya yüzde 25 oranlarına da dikkat çekti.

Ancak raporda asıl önemli olan kısım ise Merkez Bankası’nın kullanacağı iletişim dilinin en az faiz artışı kadar önemli olduğunu vurgulamaları oldu.

Reel faizlerin negatif bölgenin derinlerinde kalmaya devam edeceği, TCMB’nin TL mevduat faizlerine sadece yetişmeye çalışacağı ve faiz artışı dışındaki bazı faktörlerin de eşit derecede önemli olduğu kaydedildi.

Hatice Koçak: PPK’nın Yeni Bir Hikaye Yazması Lazım

Ekonomist Hatice Koçak da bu sabahki videosunda Deutsche Bank ile paralel değerlendirmede bulundu. Faiz kararının tek başına yeterli olmayacağını, yeni bir ekonomi dönemine girildiğini, bu konuda özellikle Para Politikası Kurulu (PPK) karar metninde Liralaşma vurgusu, enflasyon, bankacılık regülasyonları ve makroihtiyati tedbirler konusunda net mesajlar verilmesi gerektiğini söyledi.

Toplantıda faiz artışı kararı çıksa bile piyasanın bununla yetinmeyeceğini, tıpkı ABD gibi daha sonraki toplantılarda neler yapılacağı konusunda daha aydınlatıcı açıklamalar yapılması gerektiğini yorumladı.

Piyasada beklentinin çok yükseldiğini, bu nedenle karar metninde birçok konuya açıklıkla yer verilmesinin doğru olacağını ve artık yeni bir hikaye yazılması gerektiğini sözlerine ekledi.

Her ne kadar beklenti yüksek olsa da beklentilere dair ne Hafize Gaye Erkan’dan ne de Mehmet Şimşek’ten doğru düzgün bir açıklama yapılmadığını belirtti.

Bu hafta piyasada genel olarak dalgalanma öngören Koçak, faizin yüzde 20’nin üzerine çıkarılmadığı sürece piyasanın bundan memnun olmayacağını sözlerine ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.