Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Deutsche Bank İkinci Çeyrekte Kar Düşüşüne Rağmen Beklentileri Aştı

Alman bankası Deutsche Bank, yılın ikinci çeyrek karında yüzde 27’lik düşüş bildirdi. Banka buna rağmen beklenti üstü sonuç bildirdi.
Deutsche Bank İkinci Çeyrekte Kar Düşüşüne Rağmen Beklentileri Aştı
YAYINLANMA ZAMANI

Almanya merkezli yatırım bankası Deutshce Banki yılın ikinci çeyreğine dair mali tablolarını açıkladı. Banka yılın ikinci çeyreği için yıllık yüzde 27′lik düşüşe rağmen beklentileri az farkla aşan 763 milyon euro net kar bildirdi.

Bankanın hissedarlara atfedilebilir net karı, analistlerin anketinde 737 milyon euroluk tahmini biraz aştı, ancak 2022′nin aynı çeyreğinde bildirilen 1.046 milyar eurodan önemli bir düşüşe işaret etti. Net gelirler bir önceki yıla göre yüzde 11 artışla 7.4 milyar euroya yükseldi.

İkinci çeyrek faiz dışı giderler yıllık bazda yüzde 15 artışla 5,6 milyar euroya, düzeltilmiş maliyetler ise yüzde 4 artışla 4,9 milyar euroya yükseldi. Banka, ilk çeyrek raporunda, müşteriyle görüşmeyen personeli için işten çıkarmalara işaret etti ve yatırım bankası gelirlerinde yıldan yıla beklenenden daha keskin bir düşüş bildirdi.

Deutsche’nin kurumsal ve özel bankacılık bölümleri, yüksek faiz oranı ortamından yararlanarak sırasıyla yüzde 25 ve yüzde 11 artış gösteren gelirlerle güçlü bir çeyrek yaşadı. Bununla birlikte, finans piyasası zeminine daha yakından bağlı olan işletmeler, yatırım bankacılığı ve varlık yönetimi bölümleri gelirlerde sırasıyla yüzde 11 ve yüzde 6 düşüş gördü.

Deutsche Bank CFO’su James von Moltke, piyasa oynaklığının ticaret hacimlerini ve gelirleri artırması nedeniyle bunun 2022′deki alışılmadık derecede güçlü ikinci çeyreğe atfedilebileceğini söyledi.

GCM Yatırım Banner

Moltke, bankanın enflasyonun etkisini dengelemek amacıyla maliyet tasarrufu hedefini 2 milyar eurodan 2,5 milyar euroya çıkardığını ve aynı zamanda gelecekteki geliri desteklemek için önemli ticari yatırımlar yaptığını söyledi.

Son rapor, Alman borç verenin maliyetleri düşürmek ve karlılığı artırmak amacıyla 2019′da başlayan kapsamlı bir yeniden yapılandırma planını tamamlamasından bu yana üst üste 12. çeyrek karı oldu.

Deutsche Bank CEO’su Christian Sewing, ikinci çeyrek değerlendirmesinde, “2023′ün ilk yarısında, kazanç gücü ve bilanço direncinin altında yatan, çeşitlendirilmiş bir iş portföyünde yine iyi bir büyüme ivmesi gösterdik. Bu, bizi 2025 mali hedeflerimize doğru iyi bir yola sokuyor” ifadelerini kullandı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın