Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Goldman Sachs’ın Karı İkinci Çeyrekte Yüzde 60’tan Fazla Düştü

Yatırım bankası Goldman Sachs, ikinci çeyrekte GreenSky ve gayrimenkul değer düşüklüklerinden olumsuz etkilendi.
Goldman Sachs’ın Karı İkinci Çeyrekte Yüzde 60’tan Fazla Düştü
YAYINLANMA ZAMANI

ABD’nin önde gelen yatırım bankalarından Goldman Sachs’ın ikinci çeyrek karı, tüketici işlerinden geri çekilme ve düşen yatırım değerlerinin Wall Street devini etkilemesiyle yüzde 60’tan fazla düştü.

Banka, GreenSky işine bağlı olarak 504 milyon dolar ve konsolide gayrimenkul yatırımlarıyla ilgili olarak 485 milyon dolar değer düşüklüğü bildirdi. Goldman ikinci çeyrek için, bir yıl önceki 2,79 milyar dolara kıyasla, 1,07 milyar dolar kar bildirdi.

Tüketicilere ev geliştirme kredileri sağlayan Greensky, Goldman tarafından Eylül 2021’de bir yıl önce kapanan 2,24 milyar dolarlık bir hisse senedi anlaşmasıyla satın alındı. CEO David Solomon, Nisan ayında analistlere GreenSky’nin “iyi bir iş” olduğunu, ancak stratejik öncelikleri göz önüne alındığında bankanın “bu işin en iyi uzun vadeli sahibi” olmayabileceğini söylemişti.

Goldman’ın varlık ve servet yönetimi birimi, gayrimenkul yatırımlarından kaynaklanan kayıplardan zarar gören geçen yıla göre yüzde 4 daha düşük gelir getirdi.

Bankanın raporu, büyük ABD bankaları için güçlü bir çeyreği tamamlıyor ve bu, dirençli bir ekonomiye işaret ediyor. Bu durum yüksek borçlanma maliyetlerinin bu yılın sonlarında kredi talebi üzerinde baskı oluşturmaya başlayacağına dair ek kanıtlar sunuyor.

GCM Yatırım Banner

İkinci çeyrek için yatırım bankacılığı ücretleri yüzde 20 düşerek 1.43 milyar dolar oldu. Sabit getirili, para birimi ve emtia alım satım geliri yüzde 26 düşerken, hisse senedi alım satım geliri büyük ölçüde değişmedi.

Federal Rezerv Bankası’nın art arda yaptığı faiz artırımları, ekonomiyi sallantılı bir zeminde bıraktı ve birçok yönetici yılın ikinci yarısında bir yavaşlama öngörüyor. Bu, bazı toparlanma belirtileri göstermeye başlamış olmasına rağmen, birleşme ve satın alma piyasasının yeniden canlanmasını engelledi.

Goldman’ın emsali Morgan Stanley, dün yatırım bankacılığı gelirinin geçen yılla uyumlu olduğunu ancak ticaret işinin zayıfladığını bildirmişti.

Analistler, hisse senedi piyasalarında devam eden bir toparlanmanın anlaşma yapmayı teşvik edeceği ve daha fazla halka arz ümidinin önümüzdeki aylarda hisselerini listelemeye teşvik edeceği konusunda iyimser açıklamalar yapıyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.