Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Citigroup İkinci Çeyrek Karında Yüzde 30’dan Fazla Düşüş Bildirdi

ABD’li banka Citigroup, yılın ikinci çeyrek kazanç raporunu açıkladı. Banka karında dikkat çeken düşüş bildirdi. Detaylar şöyle...
Citigroup İkinci Çeyrek Karında Yüzde 30’dan Fazla Düşüş Bildirdi
Son Güncelleme: 
Yorum

ABD merkezli yatırım bankası Citigroup, yılın ikinci çeyreğine dair kazanç raporunu paylaştı. Citigroup’un karı, ticaret işindeki zayıflığın kişisel bankacılık ve varlık yönetimi biriminden elde ettiği kazançları azaltmasıyla ikinci çeyrekte yüzde 36 düşüş kaydetti.

Citi’nin piyasa geliri, sabit getirili ve hisse senetlerindeki daha fazla bastırılmış faaliyet nedeniyle yüzde 13 düşüşle 4.6 milyar dolara gerilerken, yatırım bankacılığı ücretleri yüzde 24 düşüşle 612 milyon dolara geriledi.

Wall Street operasyonları sürüklenirken, borç verenin tüketici işi bazı zayıflıkların kısmen dengelenmesine yardımcı oldu. Kişisel bankacılık ve servet yönetimi bölümünden elde edilen gelir, yüzde 6 artışla 6,4 milyar dolara yükselirken, markalı kartlardan sağlanan gelir, yüzde 8’lik artışla 2,4 milyar dolara ulaştı.

Bankanın bildirdiğine göre, net gelir 30 Haziran’a kadar olan üç ayda 2,92 milyar dolara ve hisse başına 1,33 dolara düştü. Bu, bir yıl önceki 4,55 milyar dolar veya hisse başına 2,19 doları takip ediyor.

Bugün itibarıyla ABD merkezli bankalar ikinci çeyrek kazanç raporlarını açıklamaya başladı. Bir diğer yatırım bankası Wells Fargo, ikinci çeyrek sonuçları ile analist tahminlerini geride bıraktı.

Diğer yandan JPMorgan, faiz ödemelerinden daha fazla kazandığı ve First Republic Bank’ın satın alınmasından da yararlandığı için karında yüzde 67’lik bir artış kaydetti. Banka gelirindeki yüzde 34 artış ile beklentileri aştı.

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu