Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

JPMorgan 2. Çeyrek Geliri Yüzde 34 Artışla Beklentileri Aştı

JPMorgan Chase, 2023’ün ikinci çeyreğinde yüksek faiz oranlarının katkısıyla net karını ve gelirini artırdı.
JPMorgan 2. Çeyrek Geliri Yüzde 34 Artışla Beklentileri Aştı
YAYINLANMA ZAMANI

Yatırımcıların odaklandığı bilanço dönemi başladı. Yurt içinde henüz bazı şirketlerin bilanço takvimi belli olurken, ABD’li bankalardan ikinci çeyrek bilançoları gelmeye başladı. Ülkenin en büyük bankalarından biri olan JPMorgan Chase de bugün 2023 yılının ikinci çeyreğine ait finansal raporunu yayımladı.

Buna göre dev bankanın sonuçları yüksek faiz oranları ve iyi giden tahvil piyasasının etkisiyle beklenenden daha güçlü geldi.

Bankanın geliri, geçen yılın aynı dönemine kıyasla yüzde 34 artışla 41,3 milyar dolara yükseldi.

2022’nin ikinci çeyreğinde 30,7 milyar dolar gelir elde etmişti. Bu yıl için ise ekonomistlerin beklentisi 38,96 milyar dolar gelir sağlamasıydı.

2022’nin ikinci çeyreğinde 8,6 milyar dolar net kar sağlayan JPMorgan, bu yıl yüzde 67 oranında artırarak bu rakamı 14,5 milyar dolara yükseltti.

GCM Yatırım Banner

Hisse başına kar 4,75 dolara çıktı. Hisse başı karı geçen yılın aynı döneminde 2,76 dolar seviyesindeydi.

ABD Ekonomisi Dirençli Olmaya Devam Ediyor

Png;base64,iVBORw0KGgoAAAANSUhEUgAAABAAAAAJCAQAAACRI2S5AAAAEElEQVR42mNkIAAYRxWAAQAG9gAKqv6+AwAAAABJRU5ErkJggg==
Kaynak: JPMorgan

JPMorgan Chase Üst Yöneticisi (CEO) Jamie Dimon, ABD ekonomisinin dirençli olmaya devam ettiğini, tüketicilerin biraz yavaş da olsa harcama yaptığını söyledi.

“İşgücü piyasaları biraz yumuşadı, ancak istihdam artışı güçlü olmaya devam ediyor.” diyen Dimon, faiz oranlarının beklenenden daha uzun süre daha yüksek olma ihtimalinin ve Ukrayna savaşı dahil jeopolitik gerilimlerin yakın dönemde göze çarpan riskler olduğunu ifade etti.

Neredeyse tüm iş kollarının ikinci çeyrekte büyümeye devam ettiğini ve tüketici bilançolarının sağlıklı durumda olduğunu sözlerine ekledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.