Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Wells Fargo İkinci Çeyrek Sonuçları ile Tahminleri Geride Bıraktı

ABD’li banka Wells Fargo, ikinci çeyrekte analist tahminlerini aştı ve hisselerinde artış kaydetti. Detaylar geliyor...
Wells Fargo İkinci Çeyrek Sonuçları ile Tahminleri Geride Bıraktı
YAYINLANMA ZAMANI

ABD merkezli yatırım bankası Wells Fargo ikinci çeyrek raporunu paylaştı. Banka, Wall Street tahminlerini aştı ve piyasa öncesi işlemlerde hisse senedi yükseldi. Hisselerdeki yükseliş yüzde 3’ü aştı. Bankanın toplam net geliri, geçen yılın aynı çeyreğindeki 3,1 milyar dolardan 4,9 milyar dolara yükseldi.

Daha yüksek faiz oranları, artışı hızlandırdı. Net faiz geliri yıldan yıla yüzde 29 artışla 13.2 milyar dolara yükseldi. Tüketici ve küçük işletme bankacılığı geçen yılki 5,5 milyar dolardan yüzde 19 artışla yaklaşık 6,6 milyar dolar kazanç elde etti.

Wells Fargo, net faiz geliri için tüm yıl rehberliğini artırdı ve metriğin 2023′te önceki yüzde 10′luk tahmin yerine yüzde 14 artmasını beklediğini bildirdi. Net faiz geliri bu yılın ilk çeyreğine göre azalırken, anka ticari ve tüketici mevduatları için çeyrekten çeyreğe yüzde 2 düşüş açıkladı.

Wells Fargo CEO’su Charlie Scharf açıklamasında, “Şirketimiz güçlü olmaya devam ediyor ve müşterilerimize hizmet verme şeklimizi geliştirmeye devam etmek için önemli fırsatlarımız var. ABD ekonomisi birçok kişinin beklediğinden daha iyi performans göstermeye devam ediyor.” ifadelerini kullandı.

Artan kazançlar, Wells Fargo’nun kredi zararları için 1,7 milyar dolarlık karşılık ayırmasına rağmen geldi. Bu, bir yıl önceki 580 milyon dolardan ve ilk çeyrekteki 1,2 milyar dolardan arttı. CFO Mike Santomassimo’ya göre, ticari emlak ofisi kredileri bu karşılık önemli bir katkı sağladı.

GCM Yatırım Banner

Santomassimo açıklamasında, “Genel olarak, kayıplar hala oldukça küçük. Piyasada daha fazla zayıflık olmasını bekliyoruz ve bunun düzelmesi biraz zaman alacak. Bunun sonunu görmemiz biraz zaman alacak” ifadelerini kullandı.

Bankanın faiz dışı gideri, toplam gelirdeki yüzde 20′lik artışa kıyasla yıldan yıla yaklaşık yüzde 1 arttı. Wells Fargo, çeyrek boyunca 100.2 milyon hisse geri satın almak için 4 milyar dolar harcadığını söyledi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın