Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Deutsche Bank, COVID-19 Etkisine Karşı 260 Milyon Euro Ayırdı

İlk çeyrek sonuçlarının tamamını açıklayan Deutsche Bank, koronavirüs etkileriyle başa çıkmak için 260 milyon Euro ayırdığını açıkladı.
Deutsche Bank, COVID-19 Etkisine Karşı 260 Milyon Euro Ayırdı
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Deutsche Bank, ilk çeyrek sonuçlarının bir kısmını hafta başında açıklamıştı. Banka olası kredi zararları için 506 milyon Euro karşılık ayırdı. Bugün ise bu miktarın 260 milyon Euro kısmının Covid-19 zararlarına bağlı zararlar için ayırdığını belirtti.

CEO Christian Sewing tarafından özel mesajla açıklanan rakamlara göre bankanın net geliri, 2020’nin ilk çeyreğinde 66 milyon Euro’ya geriledi.
Deutsche Bank İlk Çeyrek Sonuçları
Görsel Kaynak: Deutsche Bank

Bu oran, 2019 yılının ilk çeyreğinde 201 milyon Euro düzeyindeydi. Bankanın geliri ise 6,35 milyar Euro olarak açıklandı. Bu rakam da bir yıl öncesiyle neredeyse aynı düzeyde gerçekleşti. Toplam faiz dışı giderler, bir yıl önce 5,9 milyar Euro iken bu çeyrekte 5,6 milyar Euro oldu. Deutsche Bank’ın çekirdek sermaye yeterlilik oranı ise bir yıl önce %13,7 iken, bu çeyrekte %12,8 oldu.

Banka, yatırım bankacılığında sabit gelir ile para birimleri bölümünde ve özel banka işinde yüzde 13 artışla daha yüksek gelirler bildirdi. Ancak kurumsal banka birimi ve varlık yönetimi önceki yıla göre sabit kaldı. Banka; son 10 yılda davalar, yatırım ve ticari bankacılıkta daha düşük pazar payı, bir dizi yönetim değişikliği ile uğraştı.

Banka CFO’su James von Moltke, tüm yıl boyunca 35-45 baz puan kredi zararı beklediklerini söyledi. Verdikleri kararın ise riske uygun olduğunu düşündüklerinden bahsetti. Moltke, bu yılın tahmin ettiklerinden daha zor olacağını da sözlerine ekledi. Bu kapsamda hem risklerin yönetimi hem de karlılığı koruma maliyetlerinde yapabilecekleri her şeyi yaptıklarını açıkladı.

Deutsche Bank hisselerine baktığımızda ise geçen yıla göre yaklaşık yüzde 13 düşüş kaydettiği görülüyor.
Deutsche Bank Hisse Performansı
Görsel Kaynak: Bloomberg

Hisseler, 2020 yılına 7,42 Euro’dan başladıktan sonra Şubat ayının ortasına kadar yükseldi. 10,18 Euro’ya kadar yükselen hisseler, bu noktadan gerilemeye başladı. 16 Mart tarihinde 4,80 Euro’ya gerileyen hisseler, salgının tüm dünyaya yayıldığı haberleriyle uyumlu gerilemiş oldu.

GCM Yatırım Banner

Tüm zamanların en düşük seviyesini 4,80 Euro ile kaydeden Deutsche Bank hisseleri, bu noktadan toparlanmaya başladı. Yine de 7 Euro sınırına henüz ulaşabilmiş değil. Bugünkü işlemlerde ise 1. çeyrek sonuçlarının iyimserliği dikkat çekiyor. Hisseler yüzde 5’i aşan yükselişle 6,67 Euro’dan alıcı buluyor. Hisseler 1 yıl öncesine göre % 8,55 ekside performans gösteriyor.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.