Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Derecelendirme Kuruluşu Türkiye için En Önemli Zayıflığı Açıkladı

Almanya merkezli derecelendirme kuruluşu Scope Ratings, Türkiye raporunda enflasyonun başlıca zayıflık olduğuna dikkat çekti. Detaylar şöyle...
Derecelendirme Kuruluşu Türkiye için En Önemli Zayıflığı Açıkladı
HABER GİRİŞ

Yerel seçimlerin tamamlanmasının ardından derecelendirme kuruluşları tarafından yeni raporlar gelmeye devam ediyor. Almanya merkezli kredi derecelendirme kuruluşu Scope Ratings, Türkiye’de ekonomisine yönelik yeni bir rapor hazırladı.

Raporda Türkiye’nin kredi notu açısından en önemli zayıflığın enflasyon olduğuna dikkat çekti. Yüksek enflasyonunun seçim sonuçlarının temel belirleyicisi olduğuna dikkat çekilen raporda, bu durumun para politikasındaki kısıtlayıcı duruşun devam etmesini destekleyebileceği ifadeleri yer aldı.

Analistler yerel seçim sonuçlarının, Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası’nın (TCMB) geçen yılki para politikası ekseni doğrultusunda enflasyonu hedeflemeye devam edeceği yönündeki görüşü desteklediğini belirtti.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın seçim sonuçlarını kabul etmesinin ülkenin kurumsal gücünü desteklediğine yer verilen raporda, demokratik sürecin aynı çizgide devam etmesi durumunda yatırımcı güveninin artacağı tahmini yer aldı.

Analistler yüksek politika faizinden dolayı TL cinsi varlıkların ise artık yabancı yatırımcılar için daha cazip hale geldiğini bu nedenle yeni yatırımların önünün açılacağını belirtti. Scope Ratings analistleri enflasyona dair orta vadeli tahminlerini de paylaştı.

GCM Yatırım Banner

Analistler sıkı para politikasının devam etmesini beklerken, enflasyonun bu yıl ortalama yüzde 60 seviyesinde olacağını, gelecek yıl ise yüzde 25’e gerileyebileceğini tahmin etti. Raporda döviz kurundaki volatilitenin ve ücret artışlarının enflasyon üzerinde baskı oluşturabileceği uyarısı yer aldı.

Scope Ratings’in raporu, bir diğer derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings’in enflasyon beklentisi açıklamasını takip ediyor. Fitch Ratings enflasyonun 2024’te yüzde 58, 2025’te yüzde 29 olacağı tahmininde bulundu.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.