Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Türkiye için Yüzde 29 Enflasyon Beklentisi! Fitch Açıkladı

2024’ün Mart ayında Türkiye için beklenen güncellemeyi yapan ve kredi notu ve kredi görünümünü yükselten Fitch Ratings, bu kez enflasyon tahminini paylaştı.
Türkiye için Yüzde 29 Enflasyon Beklentisi! Fitch Açıkladı
HABER GİRİŞ

Türkiye’de yerel seçimlerin tamamlanmasının ardından ekonomiye yönelik değerlendirmeler gelmeye devam ediyor. Seçimden önce de birçok finans kuruluşu, Türkiye için olumlu/olumsuz beklentilerini paylaşmıştı.

Uluslararası derecelendirme kuruluşu Fitch Ratings, 5 Nisan’da Türkiye için enflasyon beklentisini açıkladı. Tüketici fiyat endeksinin 2024’te yüzde 58, 2025’te yüzde 29 olacağını varsayan Fitch, net parasal kaybın 2024’te ortalama 2,8 milyar dolara çıkabileceğini, ardından 2025’te 1,4 milyar dolara düşebileceğini öne sürdü.

Enflasyondaki düşüşün 2025’ten sonra da devam etmesi durumunda Körfez İşbirliği Konseyi bankalarının muhtemelen 2027’den sonra hiperenflasyon raporlaması kullanmayı bırakacağını kaydetti.

Fitch Ratings, enflasyonun düşmesi durumunda Türk lirasındaki değer kaybı ve para çevrimi kayıplarından kaynaklanan olumsuz sermaye etkisi azalacak.

Kuruluş, 9 Mart tarihinde Türkiye’nin kredi notunu “B”den “B+”ya, kredi not görünümünü ise “durağan”dan “pozitif”e çıkarmıştı.

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.