Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Depremlerin Sigortacılara Faturası 2 Milyar Doları Aşacak

Kahramanmaraş merkezli depremlerin Türkiye’ye olası maliyeti hakkında tahminler arasında bir yenisi eklendi.
Depremlerin Sigortacılara Faturası 2 Milyar Doları Aşacak
HABER GİRİŞ

Afet modelleme firması Karen Clark & Company (KCC), bugün Türkiye’yi vuran depremlerin olası maliyeti hakkında raporuyla gündeme geldi. KCC’ye göre 7,8 ve 7,5 büyüklüğündeki depremlerden kaynaklanan toplam mülk kayıpları, 20 milyar dolara yaklaşacak. Ayrıca afet yüzünden 2,4 milyar dolarlık sigortalanabilir zarar beklediğini aktardı.

Bu tahmin, Fitch Ratings’in öngörüsüyle uyuştu.

Fitch, sigortalanabilir zararları tahmin etmek zor olsa da Türkiye için 2 milyar doları aşmasının muhtemel göründüğünü belirtmişti.

KCC de Türkiye’deki depremlerin sigortacılara 2,4 milyar dolara mal olacağını tahmin etti. Firma, sigortalı kayıp rakamının, felaketin 12 yıllık savaşın neden olduğu insani krizi şiddetlendirdiği Suriye’yi içermediği belirtildi.

Modelleme firması, felaketin 1939 Erzincan depreminden bu yana Türkiye’de meydana gelen en büyük olay olduğunun da altını çizdi.

GCM Yatırım Banner

KCC’nin yanında bugün JPMorgan’dan da açıklama geldi. Önde gelen bankacılık firması, Türkiye’deki fiziksel yapıların yıkımından kaynaklanan doğrudan maliyetlerin, büyüyen yerel hasılanın yüzde 2,5’i veya 25 milyar dolar olabileceğini söyledi.

Avrupa İmar ve Kalkınma Bankası (EBRD), “Şubat 2023 Bölgesel Ekonomik Beklentiler” raporunu yayımladı.

Söz konusu raporda Kahramanmaraş merkezli depremin Türkiye’nin 2023’teki genel ekonomik faaliyet üzerindeki etkisinin gayri safi yurt içi hasılayı (GSYİH) yüzde 1 aşağıya çekebileceği belirtildi.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.