Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Deprem Sigortasında Yeni Dönem 2024’te Başlayacak

Zorunlu deprem sigortasında yeni bir dönemin başlayacağı duyurulurken, BASİAD Başkan Yücel uygulamanın detaylarını anlattı.
Deprem Sigortasında Yeni Dönem 2024’te Başlayacak
HABER GİRİŞ

Türkiye’de Maraş merkezli depremlerden sonra Zorunlu Deprem Sigortası’nın (ZDS) önemi bir kez daha anlaşıldı. Sigortambir Genel Müdürü Kürşat Köz yakın bir zamanda deprem sigortasında yeni bir dönemin başlayacağını belirtmişti. Bugün söz konusu yeni uygulamaya yönelik Başkent Sigorta Acenteleri Derneği (BASİAD) Başkanı Hacı Ali Yücel’den açıklama geldi.

BASİAD Başkanı Yücel, ZDS’nin artık Zorunlu Afet Sigortası (ZAS) olarak adlandırılacağını yeni düzenlemeyle sigortanın kapsamının genişletileceğini söyledi.

Sigortanın hem deprem hem de sel gibi diğer afetleri de kapsayacağını belirtti. ZAS düzenlemesine yönelik ilgili kurumların çalışma yürüttüklerini belirtti.

Doğal Afet Sigortaları Kurumu’nun (DASK), poliçelerinde eşya teminatının olmadığını aktardı. Kat malikleri ve kiracıların istemeleri halinde eşyalarını da ZAS kapsamında sigortalanabileceğini söyledi.

Bu kapsamda en önemli değişikliklerden birinin deprem sigortalarının enflasyona endekslenmesi olduğunu bildirdi.

GCM Yatırım Banner

Söz konusu değişiklik ile zeyilnameye de gerek kalmayacağını aktardı. Düzenlemenin 2024’ün başında uygulamaya girmesini beklediklerini dile getirdi.

Kaynak: AA

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.