Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Deprem Sigortasında Yeni Dönem 2024’te Başlayacak

Zorunlu deprem sigortasında yeni bir dönemin başlayacağı duyurulurken, BASİAD Başkan Yücel uygulamanın detaylarını anlattı.
Deprem Sigortasında Yeni Dönem 2024’te Başlayacak
Yorum

Türkiye’de Maraş merkezli depremlerden sonra Zorunlu Deprem Sigortası’nın (ZDS) önemi bir kez daha anlaşıldı. Sigortambir Genel Müdürü Kürşat Köz yakın bir zamanda deprem sigortasında yeni bir dönemin başlayacağını belirtmişti. Bugün söz konusu yeni uygulamaya yönelik Başkent Sigorta Acenteleri Derneği (BASİAD) Başkanı Hacı Ali Yücel’den açıklama geldi.

BASİAD Başkanı Yücel, ZDS’nin artık Zorunlu Afet Sigortası (ZAS) olarak adlandırılacağını yeni düzenlemeyle sigortanın kapsamının genişletileceğini söyledi.

Sigortanın hem deprem hem de sel gibi diğer afetleri de kapsayacağını belirtti. ZAS düzenlemesine yönelik ilgili kurumların çalışma yürüttüklerini belirtti.

Doğal Afet Sigortaları Kurumu’nun (DASK), poliçelerinde eşya teminatının olmadığını aktardı. Kat malikleri ve kiracıların istemeleri halinde eşyalarını da ZAS kapsamında sigortalanabileceğini söyledi.

Bu kapsamda en önemli değişikliklerden birinin deprem sigortalarının enflasyona endekslenmesi olduğunu bildirdi.

Söz konusu değişiklik ile zeyilnameye de gerek kalmayacağını aktardı. Düzenlemenin 2024’ün başında uygulamaya girmesini beklediklerini dile getirdi.

Kaynak: AA

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu