Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Deprem Sigortasında Yeni Dönem! Teminat Tutarı İki Kat Artacak!

Sigortambir Genel Müdürü Köz, SEDDK'nın yeni çalışmasının detayları hakkında konuşarak deprem sigortasındaki deprem sigortasındaki değişiklikleri anlattı. Detaylar haberde...
Deprem Sigortasında Yeni Dönem! Teminat Tutarı İki Kat Artacak!
HABER GİRİŞ
SON GÜNCELLEME

Türkiye’de 6 Şubat’ta gerçekleşen Kahramanmaraş merkezli depremler derinden etkiledi. Büyük afetten sonra deprem sigortasının önemi daha iyi anlaşıldı. Bu kapsamda Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) eksikliklerin giderilmesi için çalışma başlattı. Sigortambir Genel Müdürü Kürşat Köz çalışmanın detayları hakkında konuştu.

Sigortambir yetkilisi Köz, söz konusu değişikliğin yıl sonuna doğru gerçekleşeceğini söyledi.

Bu değişlik ile Zorunlu Deprem Sigortası’nı (ZDS) daha kapsamlı hale getirileceğini ve Zorunlu Afet Sigortası (ZAS) olarak adlandırılacağını bildirdi.

Yeni uygulama ile sigorta kapsamında hem deprem hem de sel afetlerinin yol açabileceği finansal kayıplar güvence altına alınacak. Bunu yanında sigorta içerisine konutun yanı sıra konut içerisindeki eşyalar da dahil edilebilir.

Teminat Tutarları İki Kat Artacak

Köz, bununla birlikte teminat tutarlarının iki kat oranında artırılacağını ve enflasyona endeksli hale geleceğini söyledi.

GCM Yatırım Banner

Böylece yetersiz teminatların güçlendirilmiş olacağını söyledi. Her ay belirlenen enflasyon oranıyla da konutun enflasyon karşısında değerinin korunmuş olacağını bildirdi.

Sigortambir yetkilisi Köz, Doğal Afet Sigortaları Kurumu’nun (DASK) Maraş depremi sonrasında Ağustos 2023 itibarıyla yaklaşık 600 bin konut için 30 milyar TL’nin üstünde hasar ödemesi yaptığını kaydetti.

Köz, açıklamasını sonlandırırken şu ifadeleri kullandı:

“Hedefimiz, sigortanın faydalarına ve sigortalı haklarına yapacağımız vurgu ile sigorta bilinci ve sigortalılık oranını artırma üzerine çalışmalarımızı hızlandırarak devam ettirmek.”

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Yatırımlarınızı GCM Yatırım Aracılığıyla Yönetin
Kişisel Yatırım Temsilciniz ve Piyasa Analizlerine Ücretsiz Ulaşın