Paratic Piyasalar Mobil Uygulama Icon
Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive
İNDİR

Deprem Sigortasında Yeni Dönem! Teminat Tutarı İki Kat Artacak!

Sigortambir Genel Müdürü Köz, SEDDK'nın yeni çalışmasının detayları hakkında konuşarak deprem sigortasındaki deprem sigortasındaki değişiklikleri anlattı. Detaylar haberde...
Deprem Sigortasında Yeni Dönem! Teminat Tutarı İki Kat Artacak!
Son Güncelleme: 
Yorum

Türkiye’de 6 Şubat’ta gerçekleşen Kahramanmaraş merkezli depremler derinden etkiledi. Büyük afetten sonra deprem sigortasının önemi daha iyi anlaşıldı. Bu kapsamda Sigortacılık ve Özel Emeklilik Düzenleme ve Denetleme Kurumu (SEDDK) eksikliklerin giderilmesi için çalışma başlattı. Sigortambir Genel Müdürü Kürşat Köz çalışmanın detayları hakkında konuştu.

Sigortambir yetkilisi Köz, söz konusu değişikliğin yıl sonuna doğru gerçekleşeceğini söyledi.

Bu değişlik ile Zorunlu Deprem Sigortası’nı (ZDS) daha kapsamlı hale getirileceğini ve Zorunlu Afet Sigortası (ZAS) olarak adlandırılacağını bildirdi.

Yeni uygulama ile sigorta kapsamında hem deprem hem de sel afetlerinin yol açabileceği finansal kayıplar güvence altına alınacak. Bunu yanında sigorta içerisine konutun yanı sıra konut içerisindeki eşyalar da dahil edilebilir.

Teminat Tutarları İki Kat Artacak

Köz, bununla birlikte teminat tutarlarının iki kat oranında artırılacağını ve enflasyona endeksli hale geleceğini söyledi.

Böylece yetersiz teminatların güçlendirilmiş olacağını söyledi. Her ay belirlenen enflasyon oranıyla da konutun enflasyon karşısında değerinin korunmuş olacağını bildirdi.

Sigortambir yetkilisi Köz, Doğal Afet Sigortaları Kurumu’nun (DASK) Maraş depremi sonrasında Ağustos 2023 itibarıyla yaklaşık 600 bin konut için 30 milyar TL’nin üstünde hasar ödemesi yaptığını kaydetti.

Köz, açıklamasını sonlandırırken şu ifadeleri kullandı:

“Hedefimiz, sigortanın faydalarına ve sigortalı haklarına yapacağımız vurgu ile sigorta bilinci ve sigortalılık oranını artırma üzerine çalışmalarımızı hızlandırarak devam ettirmek.”

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Grafik Aklında yatırım fikri varsa harekete geç!
GCM Yatırım - Ödüllü ve Lisanslı Yatırım Kuruluşu
Sponsorlu