Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Deprem Bölgesine Özel Asgari Ücret Formülü Masada

İşgücü kaybının önüne geçmek için deprem bölgesinde çalışanlara pozitif ayrımcılık gözetilmesi ve asgari ücretin yükseltilmesi için çalışmalara başlandı.
Deprem Bölgesine Özel Asgari Ücret Formülü Masada
HABER GİRİŞ

Depremin vurduğu 11 ilde vatandaşların ve iş çevresinin mağduriyetlerini gidermek adına alınan kararlara, asgari ücrete yönelik öneriler de eklendi. Açlık sınırının altında kalan asgari ücret için seçim öncesi ek zammın gelip gelmeyeceği tartışılırken, depremzedeler için pozitif ayrımcılığın söz konusu olması gerektiği gündeme geldi.

İş çevrelerinden gelen talepte, ciddi bir göç yaşandığı için çalışanları deprem bölgesinde tutmak adına asgari ücretin brüt olarak maaşlara yansıtılması ve en düşük çalışan ücretinin 11 bin 759 liraya yükseltilmesi gerektiği masaya yatırıldı.

Ekonomi’nin ulaştığı bilgilere göre iş dünyasının sunduğu öneri üzerine ekonomi yönetimi çalışma başlattı.

Çalışma kapsamında ele alınan seçeneklerden birinde deprem bölgesinde çalışanlara verilen 8 bin 506 liralık asgari ücret için prim muafiyeti sağlanması ve maaştan kesinti yapılmaması oldu.

Bu kapsamda, yüzde 14’lük SGK primi ile yüzde 1’lik işsizlik sigortası priminden çalışan muaf tutulacak.

GCM Yatırım Banner

Maaştan prim kesintisi yapılmaması halinde 10.008 lira olan ve SGK primi ile 1401 lira, işsizlik sigortası primi ile 100 lira kesinti uygulanan asgari ücretten toplam 1501.20 liralık kesinti yapılmayacak.

Böylece deprem bölgesinde çalışan bir kişinin asgari düzeyde aldığı ücret 10.008 lira olacak.

Primle Desteklenmiş Asgari Ücret Formülü

İşverenin maaştan yapılan kesintilerde primlerin çalışana ödenmesini talep etmesi üzerine bir diğer seçenekte de primle desteklenmiş asgari ücret formülü oldu.

İşveren asgari ücret üzerinden 1551 liraya tekabül eden yüzde 15.5 işveren payı ve 200 liraya denk gelen yüzde 2 işveren işsizlik sigortası primi ödüyordu.

Ele alınan formüle göre işverenlerin ödedikleri pay deprem bölgesindeki çalışanların ücretine yansıtılacak, asgari ücret 11.759 liraya yükselebilecek.

Asgari ücretin üzerinde maaş alanlar için ise aradaki fark kadarlık kısma muafiyet uygulanabilecek.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/2Ç Kar/Zarar 35.99%/64.01%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.