Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Deprem Bölgesindeki Esnaflar 4,1 milyar TL Kredi Kullandı

Ticaret Bakanlığı, deprem bölgesindeki esnaf ve sanatkarların kullandığı kredi tutarının 4,1 milyar TL'ye ulaştığını duyurdu. Detaylar haberde...
Deprem Bölgesindeki Esnaflar 4,1 milyar TL Kredi Kullandı
HABER GİRİŞ

Ticaret Bakanlığı deprem bölgesine yapılan yardımlar hakkında bilgi verdi. Bakanlık çalışmalar kapsamında yurt dışından gelen yardım malzemeleri, gümrük vergilerinden muaf olarak ve izin ya da işlem uygulanmadan yurt içine hızlı şekilde sevk edildiğini belirtti.

Bakanlık, yardımlar kapsamında Halkbank’ın depremden etkilenen illerde faaliyette bulunan esnaf ve sanatkarlara,1 yıl ödemesiz, 5 yıl vadeli ve 250 bin lira limitli faiz indirimli kredi kullandırdığı kaydedildi.

30 Haziran itibarıyla afet bölgesindeki illerde 16 bin 601 esnaf ve sanatkara kullandırılan kredi tutarının 4 milyar 110 milyon 704 bin liraya ulaştığını bildirdi.

“Kredilerin Taksit Ödemesi 6 Ay Ertelendi”

Ayrıca esnafların Halkbank’tan kullandığı faiz indirimli kredilerin taksit ödemlerinin 6 ay ertelendiği aktarıldı.

Bunun yanında faiz indirimli kredilerden yararlanmış esnaf ve sanatkarların kredilerden yeniden faydalanmak için beklemeleri gereken sürenin 5 yıldan 3 yıla indirildiği ifade edildi. 75 bin liranın altındaki desteklerden süre beklemeden yararlanmanın ise önü açıldığı bildirildi.

GCM Yatırım Banner

Türkiye Esnaf Ve Sanatkarlar Kredi Ve Kefalet Kooperatifleri Birlikleri Merkez Birliği’nin (TESKOMB) gecikmiş borçlar için yapılandırma uygulaması başlattığı kaydedildi. Borçların faizlerinin silinerek anapara ödemeleri 6 ay ertelendiğini bildirdi.

Bu gelişmelerin öncesinde Resmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı kararı ile depremlerden etkilenen bölgelerde kısa çalışma ödeneği süresi 3 ay uzatıldı.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Hesabınızı şimdi oluşturun!
Kolay kayıt, hızlı işlem ve uzman analizlerle başarıya giden yolda lider adımı atın.