Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Deprem Bölgesinde Kısa Çalışma Ödeneği 3 Ay Uzatıldı

Kahramanmaraş merkezli depremlerden etkilenen bölgelerde kısa çalışma ödeneği süresi 3 ay uzatıldı. Ayrıntılar geliyor...
Deprem Bölgesinde Kısa Çalışma Ödeneği 3 Ay Uzatıldı
HABER GİRİŞ

Kahramanmaraş merkezli depremler nedeniyle bölgesel kriz gerekçesiyle kısa çalışma uygulanan işyerleri için kısa çalışma ödeneğinin süresi 7 Ağustos 2023’e kadar uzatıldı ve ilgili Cumhurbaşkanı Kararı, Resmi Gazete’de yayımlandı. Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan imzalı karar, 9 Mayıs’tan geçerli olmak üzere yürürlüğe girdi.

Düzenleme ile 8 Mayıs 2023 tarihine kadar kısa çalışma başvurusunda bulunmuş olan işyerleri için kısa çalışma ödeneğinin süresi, 7 Ağustos 2023 tarihine kadar yeni bir uygunluk tespiti yapılmasına gerek bulunmaksızın uzatıldı.

Türkiye İş Kurumundan (İŞKUR) verilerine göre bugüne kadar 110 bin kişiye yaklaşık 937 milyon lira ödeme gerçekleştirildi. Son düzenleme ile işverenler 7 Ağustos 2023’e kadar uygulamadan yararlanabilecek.

Lısa çalışma uygulamasını uzatmak isteyen işverenlerin başvurularının e-Devlet aracılığıyla alınacağı ifade edilerek, “İlk talebi Rehberlik ve Teftiş Kurulu Başkanlığınca uygun görülen işverenlerin işçilerine, yeni bir uygunluk tespiti yapılmaksızın İŞKUR tarafından uzatma ödemeleri gerçekleştirilecektir.” bilgisine yer verildi.

Daha önce ödenek için başvuru yapmış ancak henüz inceleme sonucu tamamlanmamış işverenlerin de uzatma başvurusunda bulunabileceği belirtilirken, bu uzatma başvurularının, ilk talebin inceleme sonucunun uygun görülmesinin ardından işleme alınacağı kaydedildi.

GCM Yatırım Banner

Cumhurbaşkanı Kararı doğrultusunda bölgesel kriz gerekçesiyle yapılan kısa çalışma ödemeleri, işsizlik ödeneği süresinden düşülmeyecek.

Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.