Paratic Haber: Ekonomi, Finans RSS Interactive

Deprem Bölgesinde Uydu ve İHA’larla Hasarlar Tespit Ediliyor

Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından depremin ardından bölgede hasar tespit çalışmaları başlatıldı.
Deprem Bölgesinde Uydu ve İHA’larla Hasarlar Tespit Ediliyor
HABER GİRİŞ

Kahramanmaraş merkezli ve 10 ili etkileyen büyük depremlerin ardından, bölgede hasar tespit çalışmaları başlatıldı. Çevre, Şehircilik ve İklim Değişikliği Bakanlığı tarafından, depremden etkilenen 10 ilde, insansız hava aracı (İHA), dron ve Göktürk uydu görüntüleri ile dijital şehir ikizi görüntüleri karşılaştırılarak binalarda ön hasar tespit çalışmaları yapıldığı açıklandı.

Coğrafi Bilgi Sistemleri Genel Müdürlüğü koordinasyon merkezinden yürütülen çalışmalar kapsamında 81 ilde tamamlanan 3 boyutlu dijital şehir ikizi teknolojisiyle elde edilen görüntüler ve koordinat bilgileri, depremde hasar gören 10 ilde 12 İHA, dronlar ve uyduların aldığı görüntülerle karşılaştırılarak hasar tespit çalışmaları yapıldığı bildirildi.

Bakanlık açıklamasında, dijital şehir ikizi teknolojisiyle hasar gören binaların kadastro ve Mekansal Adres Kayıt Sistemindeki (MAKS) veriler ile eşleştirilerek ATLAS sistemine entegre edildiği belirtildi. Bu sayede yıkık binalarda ikamet eden kişi sayısına depremde görevli tüm ekiplerin kullanımına açıldığı ifade edildi.

Bölgede büyük hasara neden olan depremde, can kaybı ve yaralı sayısı da artmaya devam ediyor. AFAD’ın son açıklamasına göre hayatını kaybeden insan sayısı 12 bin 873’e yükseldi. Yaralı sayısı ise 62 bin 937 olarak duyuruldu. Bölgede arama kurtarma çalışmaları devam ederken, AFAD tarafından çadır kurulumları sürüyor. (AA)

GCM Yatırım Banner
Manşet Haberleri

Size daha iyi hizmet verebilmek için Yasal Mevzuat çerçevesinde, veri politikalarımızda belirtilen amaçlarla sınırlı olmak üzere çerezler (cookies) kullanıyoruz. Detaylı bilgi ve izin iptali ile ilgili olarak Gizlilik Politikamızı inceleyebilirsiniz.

Ayrıntılar
Sponsorlu | 2024/1Ç Kar/Zarar 34.76%/65.24%
Piyasalar yükselişte veya düşüşte olabilir.
Fiyat beklentini iki yönlü değerlendir.